Polaganjem cvijeća na obnovljenu spomen-ploču i odavanjem počasti, u novogradskom naselju Dobrinja danas je obilježena 23. godišnjica pogibije slovenačkog novinara Ive Štandekera, poginulog od minobacačke granate ispaljene sa agresorskih položaja sa Veljina.
Tim povodom, delegacija Općine Novi Grad Sarajevo predvođena predsjedavajućom Općinskog vijeća Edinom Gabela položila je cvijeće na spomen-ploču ubijenom slovenskom novinaru, koji je poginuo u želji i nastojanju da izvještava o istini i ratnim dešavanjima u Sarajevu. Cvijeće je položila i delegacija Ambasade Republike Slovenije u BiH, predstavnici Slovenačkog društva „Cankar“ iz Sarajeva, vijećnici Općinskog vijeća Novi Grad, a obilježavanju godišnice pogibije Ive Štandekera prisustvovali su pripadnici kontigenta slovenačke vojske pri EUFOR-u, te predstavnici Mjesne zajednice.
Štandeker je u 31. godini života teško ranjen na pješačkom mostu u blizini dobrinjske ratne bolnice. Iako se pokušalo doći do bonice na Koševu, kako mnogi tvrde, vojnici na agresorskom punktu na Mojmilu to nisu dozvolili, pa je teško ranjeni novinar upućen na Ilidžu, a odatle na Pale, gdje je usljed obimnog krvarenja i preminuo. Tom prilikom ranjena je i fotoreporterka Newsweeka Jane Schneider.
Današnjem obilježavanju godišnjice stradanja slovenskog novinara prisustvovao je očevidac tog tragičnog događaja, general Armije RBiH Ismet Hadžić – Mutevelija koji je tada pritekao u pomoć nastradalima.
„Blokirana Dobrinja bila je izazov za novinare koji su htjeli istinu o ovom naselju, Sarajevu i BiH prenijeti u svijet. Tog dana sam bio u obilasku dobrinjske ratne bolnice i nakon eksplozije granate smo pritrčali i izvukli nastradele sa mosta, koji je bio i u dometu neprijateljskih snajpera na crkvi u Lukavic“, prisjetio se Hadžić.
U svom posljednjem izvještaju Štandeker je napisao rečenicu koja je uklesana na spomen-ploči na Dobrinji, ona oslikava njegov novinarski senzibilitet i odnos prema ratu: “Volim gradove i mrzim kada ih neko napada”. Značaj njegovog izvještavanja i širenja istine bio je većim što je nedjeljnik “Mladina”, za koji je u to vrijeme izvještavao, imao publiku u regionu, uključujući i Srbiju.
„ Za Slovence u Bosni i Hercegovini i građane koje imaju slovenačko porijeklo, ovaj datum ima i simboličku vrijednost, jer se tada, početkom 1992., a godinu nakon konflikta u Sloveniji, tražila istina za zbivanja u BiH. Sa tugom smo gledali šta se dešava u vašoj zemlji, a Ivo Štandeker je izvještavao direktno sa bojišta i pomogao da činjenice o ratu i zločinima u Sarajevu i BiH dođu do nas“, kazao je u obraćanju prisutnima ambasador Republike Slovenije u BiH Iztok Grmek.
PRES SLUŽBA OPĆINE