Pojedini elektronski i pisani mediji proteklih dana su se bavili radnim mjestom uposlenika Općine Novi Grad Sarajevo Borisa Riderlea, koji je u ovoj Općini uposlen kao referent za posluživanje napitaka (konobar). Iznenađeni smo neinformisanošću novinara i medija kada je u pitanju ova situacija, jer ne postoji ni jedna institucija u BiH koja nema radna mjesta istog ili sličnog naziva, a neke institucije imaju i restorane sa kuharima, konobarima i ostalom potrebnom poslugom.
Smatramo da bi bilo dobro kada bi se mediji više bavili temom ranjavanja Borisa Riderlea na Dobrinji u pucnjavi u kojoj su ranjene još četiri osobe 2013. godine, gdje je poznat izvršilac tog djela, ali policijski i pravosudni organi nisu nikada uspjeli da rasvijetle ovaj događaj i počinitelja privedu licu pravde. Prema našim informacijama čak ni međunarodna potjernica za počiniteljem nije bila raspisana ni šest mjeseci nakon događaja, zbog čega se Općina Novi Grad obraćala Kantonalnom tužilaštvu .
Posljedica ovog ranjavanja je da je Boris Riderle ostao trajni invalid, a mediji se nažalost time nisu bavili. Boris Riderle izdržava porodicu gdje živi sa samohranom, teško oboljelom majkom i maloljetnim bratom, nakon smrti oca koji je bio pripadnik Armije RBiH.
Obzirom da je Press služba Općine Novi Grad dobila pitanja u vezi sa radnim mjestom našeg uposlenika od portala Klix.ba, te da odgovori nisu u cjelosti objavljeni, što je razumljivo zbog uređivačke politike tog medija, radi transparentnosti i informisanja javnosti u cjelosti objavljujemo odgovore na pitanja novinara Gorana Dakića:
1) Da li je tačno da u Službi za zajedničke poslove Općine Novi Grad radi Boris Riderle i to na mjestu referenta za posluživanje napitaka?
– U organima državne službe rade državni službenici i namještenici. Kada su u pitanju državni službenici, to su ljudi sa visokom stručnom spremom i njihov prijem se vrši isključivo putem Agencije za državnu službu FBiH, a namještenici mogu biti sa srednjom ili nižom stručnom spremom.
Svi uposlenici sa srednjom stručnom spremom imaju zvanje referenta, bez obzira da li se radi o referentu vozaču, referentu portiru, referentu kuriru, referentu recepcionaru, referentu domaru, pa tako i referent za posluživanje napitaka.
Boris Riderle postavljen je na radno mjesto referent za posluživanje napitaka shodno članu 10. i 11. Uredbe o dopunskim poslovima osnovne djelatnosti i poslovima pomoćne djelatnosti iz nadležnosti organa državne službe koje obavljaju namještenici (Službene novine Federacije BiH, br. 69/05 i 29/06).
Smatramo da termin referent za posluživanje napitaka nije adekvatan, ali kako je naziv tog radnog mjesta određen mnogo ranije, mi se nismo bavili njegovom promjenom. Većina državnih institucija ima i vlastite restorane. Mi nemamo restoran, ali imamo jednog uposlenika koji vrši posluživanje kafe, sokova i drugih napitaka u slučaju dolaska gostiju i za druge potrebe.
2) Šta ovo radno mjesto podrazumijeva?
– Prema Pravilniku o unutrašnjoj organizaciji jedinstvenog općinskog organa uprave ovo radno mjesto podrazumijeva sljedeće:
Priprema i vrši ugostiteljske usluge posluživanja kafom, čajem i drugim bezalkoholnim napitcima. Zadužen je i za inventar u radnom prostoru gdje priprema napitke, a odgovoran je i za održavanje higijene, inventara i prostora. Zadužuje sav potreban materijal i sredstva od referenta za nabavku i isti pravda mjesečno. Shodno ukazanoj potrebi obavlja i druge poslove koji su u domenu njegove kvalifikacije i sposobnosti.
3) Kada je, gdje i sa kojim uslovima objavljen konkurs za ovaj posao?
– Konkurs je objavljen nakon odlaska u penziju uposlenice koja je na poslovima referenta za posluživanje napitaka radila zadnjih 20-tak godina. Radni odnos penzionisanoj uposlenici prestao je 7. 05. 2013. godine, nakon ispunjenja zakonskih godina života.
Na javni oglas za prijem namještenika u radni odnos u Općini Novi Grad Sarajevo , na navedeno radno mjesto koji je objavljen u dnevnim novinama Oslobođenje, Dnevni list i Nezavisne novine, 18.4. 2013. godine, shodno članu 23. Zakona o namještenicima u organima državne službe u Federaciji BiH (Službene novine Federacije BiH br. 49/05) na koji se, između ostalih prijavio i Boris Riderle.Uslovi konkursa bili su: SSS/III, srednja škola tehničkog ili društvenog smjera, 6 mjeseci radnog staža u struci. Boris Riderle završio je Mješovitu srednju ugostiteljsko-turističku školu u Sarajevu 2006. godine i sa 18 mjeseci radnog staža zasnovao radnji odnos u Općini Novi Grad Sarajevo.
4) Kolika je plata referenta za posluživanje napitaka?
– Shodno Zakonu o plaćama i naknadama u organima vlasti u FBiH (Službene novine Federacije BiH, br. 45/10 i 33/11) donesen je pravilnik o plaćama, naknadama i drugim materijalnim pravima, kojim su određeni koeficijenti za obračun plaća zaposlenika Općine, tako da je za radno mjesto referent utvrđen koeficijent u vrijednosti od 2,60. Osnovica za obračun plaće iznosi 305, 00 KM. Plaću Borisa Riderlea ne možemo objaviti radi zaštite ličnih podataka.
5) Koji se sve napici poslužuju?
– Poslužuju se kafa, čaj, sokovi i voda.
6) Da li u Službi za zajedničke poslove postoji i referent koji reguliše posluživanje hrane?
– Što se tiče posluživanja hrane Općina Novi Grad Sarajevo nema u sklopu dodatnih djelatnosti posluživanje hrane, iako je i ova pomoćna djelatnost omogućena organima uprave.
PRES SLUŽBA OPĆINE