U veseloj atmosferi, uz muziku i pjesmu korisnici i volonteri centra, u društvu predstavnika Općine Novi Grad Sarajevo, udruženja „Out loud“, koje je implementator projakta, proslavili su prvi rođendan centra, a poslužena je i rođendanska torta.
Svečanosti je prisustvovala i predsjedavajuća Općinskog vijeća Novi Grad Edina Gabela, koja je čestitala prvi rođendan Centra, te kazala da će Općina Novi Grad u skladu sa mogućnostima i dalje pomagati ovaj projekat.
Gabela je u svom obraćanju istakla kako je otvaranje Centra za osobe treće životne dobi jedan od važnijih projekata koji su realizirani u općini Novi Grad, te da je najviše veseli brojnost članova. “Osmjesi i zadovoljstvo na licima prisutnih korisnika, govore o tome koliki je značaj i uloga postojanja ovog centra u životima osoba treće životne dobi”, rekla je predsjedavajuća OV. Ona je također svim članovima i volonterima poželjela sretnu Novu 2015. godinu sa željom da u dobrom zdravlju još dugo koriste usluge centra.
Centar za zdravo starenje Novi Grad uspostavljen je s ciljem poboljšanja kvaliteta života osoba treće životne dobi i njihove socijalne uključenosti u zajednicu. Namjera je animirati starije osobe da promijene životni stil i aktivno sudjeluju u društvenim aktivnostima, te kvalitetno, zdravo i aktivno provode vrijeme. Stoga su aktivnosti za osobe treće životne dobi u centru osmišljene po sekcijama, a na osnovu njihovih želja i afiniteta. U centru su od samog otvaranja aktivne radionice heklanja, pletenja, veza, izrade ručnog nakita, slikanja na stiroporu, a odnedavno su uvedene i nove: kurs računara i gimnastika, koja je najpotrebnija osobama treće životne dobi. Koliko je pozitivan ovaj prijekat govori i činjenica da centar okuplja više od 300 korisnika, kojih je najviše iz Novog Grada, te iz općina Ilidža i Centar.
„Jedanput sedmično organizirana je i ambulanta, koja im je i najpotrebnija, jer su to većinom ljudi koji boluju od dijabetesa i moraju tri puta dnevno mjeriti vrijednosti šećera u krvi, a trakica za jedno mjerenje košta minimalno jednu konvertibilnu marku. Da bi se nivo šećera u krvi izmjerio u apoteci, to košta dvije marke, a svi znamo kakve su njihove penzije i koliko im znači kada imaju mogućnost da besplatno izmjere vrijednosti šećera u krvi, krvni pritisak, te dobiju stručne medicinske savjete“, ističe PR udruženja „Out loud“ Belma Spaho.
PRES SLUŽBA OPĆINE