U multimedijalnoj sali Općine Novi Grad Sarajevo u utorak 8. jula održana je 13. manifestacija „Ima jedan grad… Srebrenica“ koja se tradicionalno održava u organizaciji Asocijacije mladih SDA Novi Grad Sarajevo.
Manifestaciju, koja ima za cilj da nas podsjeća na žrtve genocida i najveću tragediju koja se dogodila nad nedužnim Bošnjacima u Srebrenici sredinom 20. vijeka, otvorio je načelnik Općine Novi Grad Sarajevo Semir Efendić.
Tom prilikom istakao je da je ova manifestacija 13 godina, koliko traje, rame uz rame sa žrtvama genocida koji se desio u Srebrenici, prije svega majkama Pokreta enklava Srebrenica i Žepa koje su uspjele puno toga uraditi, kada je u pitanju obilježavanje onoga što se desilo u Srebrenici.
Efendić je podsjetio na vrijeme kada je održana 1. manifestacija „Ima jedan grad Srebrenica“ kada nije bilo ni memorijalnog centra Potočari, niti jedne međunarodne presude za genocid u Srebrenici, kao ni srebreničkog cvijeta, ni marša mira koji se tradicionalno već nekoliko godina održava povodom obilježavanja godišnjice genocida u Srebrenici.
Također, ukazao je na važnost Srebrenice danas i važnost svijesti svih ljudi koji trebaju, pored 11. jula, koristiti svaku priliku da zajedno sa svojim porodicama, radnim kolektivima ili drugim organizacijama, posjete taj grad i ljude koji tamo žive i na taj način vrate život tom gradu.
U svom izlaganju Hasan Nuhanović, koji je napisao nekoliko knjiga o stradanjima Bošnjaka u u Srebrenici i dobio presudu proitv Holandije za smrt svojih roditelja i brata, govorio je o važnosti presuda za počinjeni genocid, odnosno o njihovim konsekvencama koje do sada nismo imali. „Nevjerovatna je stvar da imamo presude za genocide, a da pri tom sve ostaje kako jeste“, kazao je. U tom smislu predložio je da se u narednom periodu radi više kako bi se od međunarodnih institucija i organizacija, koje su mnogo dužne Bosni i Hercegovini, tražilo da nešto učine kada je u pitanju provođenje presuda za genocid. Ovom prilikom Nuhanović je u obraćanju novinarima iznio ideju o češćem posjećivanju mjesta stradanja koja se nalaze na putu između Sarajeva i Potočara kazavši da se povratnici u šire područje Srebrenice ponekada osjećaju usamljeno, te da na tom putu ima dosta mjesta na kojima su vršeni zločini tokom rata.
U ime Udruženja „Pokret majke enklava Srebrenica i Žepa“ prisutnima se obratila srebrenička majka Kada Hotić. Govoreći o tome kako se nekada živjelo u Srebrenici, Kada je podsjetila kako je to bio grad ugodan za življenje onda kada je ona imala svog muža, sina, rodbinu i prijatelje…“Bio je to lijep život“, rekla je i dodala:
„Danas nema nikoga od njih. Pitanje je da li ima jedan grad Srebrenica ili je bio jedan grad Srebrenica. Teško je govoriti, ali i slušati o Srebrenici, ali se ipak mora“, kazala je Kada Hotić. Prisutni su imali priliku pogledati kratki film o Srebrenici, a u kulturnom dijelu programa nastupio je Omladinski hor iz Zenice koji je izveo srebrenički inferno i još nekoliko interpretacija, kao i hor „Hazreti Hamza“.
PRES SLUŽBA OPĆINE