U multimedijalnom centru Općine Novi Grad Sarajevo danas je obilježen 8. april, Međunarodni dan Roma.
Učenici i nastavno osoblje Osnovne škole „Džemaludin Čaušević“, uz podršku Općine Novi Grad Sarajevo upriličili su prigodan program s ciljem skretanja pažnje javnosti na nužnost njegovanja romskog identiteta, očuvanja kulture i nastojanja da se omogući svakom romskom djetetu pravo na obrazovanje, socijalnu i zdravstvenu zaštitu.
Bila je ovo prilika da se prisutni upoznaju sa ovim bitnim datumom za sve Rome širom svijeta, pa tako i u Bosni i Hercegovini, a učenici su ih svojim bogatim programom proveli kroz romske igre i pjesme, nakon čega je prikazan i film „Život i položaj Roma u BiH“.
Kako je istaknuto tokom svečanosti, Općina Novi Grad i OŠ „Džemaludin Čaušević“, među prvim su ustanovama koje su počele obilježavati Dan Roma. Na taj način doprinjeli su tome da su u značajnoj mjeri umanjene predrasude prema ovoj populaciji. U tom smislu, veliki je napredak postignut kada je u pitanju obrazovanje Roma, tako da značajan broj romske djece danas pohađa novogradske škole.
Tokom svečanosti, Muhamed Hasanović, predsjednik Udruženja „Sarajevski Romi“ uručio je Općini Novi Grad zahvalnicu za podršku i promociju romske kulture i običaja. Zahvalnicu je u ime općinskog načelnika mr. Semira Efendića preuzeo mr. Elvir Resić, pomoćnik načelnika za obrazovanje, kulturu, sport i lokalni integrisani razvoj Općine Novi Grad.
Također, zahvalnica je uručena i nekadašnjoj direktorici škole „Džemaludin Čaušević“ Haši Albinović, za nesebično zalaganje za romsku populaciju.
Hasanović je podsjetio da je najveći problem romske zajednice društvena isključenost i nedovoljna obrazovanost. No, stanje u Novom Gradu je bolje nego u drugim dijelovima BiH, kazao je Hasanović.
Inače, 8. april se obilježava kao Svjetski dan Roma od 1971. godine, kada je održan svjetski kongres Roma u Londonu. Tada je za romsku himnu proglašena pjesma “Đelem, đelem”, a ustanovljena je zastava sa točkom kao centralnim simbolom. Svjetski dan Roma je ustanovljen da bi se ukazalo na težak položaj Roma i da bi se države u kojima žive podstakle da obrate posebnu pažnju na unapređenje njihovog položaja.
U Evropi danas živi oko 12. miliona Roma, svi oni čine najveću manjinsku zajednicu i uprkos tome često su tretirani kao građani drugog reda. Međutim, to je ponosan i veseo narod, nastanjen širom svijeta.
PRES SLUŽBA OPĆINE