Delegacija Općine Novi Grad Sarajevo položila je danas cvijeće na spomen-obilježje poginuloj učiteljici Fatimi Gunić i njenim učenicima Adisu Mujalu, Vedadu Mujkanoviću i Feđi Salkiću na Trgu ZAVNOBIH-a na Alipašinom Polju.
Članovi porodica stradalih, učenici i nastavnici Osnovne škole koja nosi ime ubijene učiteljice, te delegacije Grada Sarajevo, Kantona Sarajevo, Savjeta MZ Alipašino Polje B-I iB-II, predstavnici političkih partija i građani okupili su se u velikom broju na Trgu ZAVNOBIH-a gdje su učenjem Fatihe i minutom šutnje odali počast nevino ubijenim sugrađanima.
Na Alipašinom Polju i danas, 20. godina poslije, tuga, bol i suze. Za ožalošćene i ucvijeljene roditelje ne postoje riječi utjehe. Bol je kažu, ista kao i onog dana kada su njihova djeca ubijena.
Dženana Tanović, majka rahmetli Vedada Mujkanovića koji je imao dvet godina i osam mjeseci kada je ubijen, došla je na mjesto pogibije njenog dječaka.
Bio je, kaže treći razred Osnovne škole kada ga je u trenutku dok je prepisivao pjesmicu „Zlatna kantica“ pogodio u glavu geler granate koja je ubila njegovu učiteljicu i dva njegova druga.
„Dvadeste godina života provedenih bez njega je zaista jedan period borbe da čovjek ostane normalan, da živi svoj život onako kako bi on želio, a s druge strane vrlo bolno i teško za svakog roditelja. Poručila bih svima da sve ove dane, ne samo 9. novembar, kada je poginuo moj sin, nego sve dane u kojima su stradali građani Kantona Sarajevo dobro upamte, da ne bih zaboravili i kako se više nikada i nikome ovo zlo ne bih ponovilo“, ispričala je kroz suze majka rahmetli Vedada i dodala:
„Sinoć je u sali Općine Novi Grad održana akademija, kojoj su prisustvovali Vedadovi drugovi. Oni su sada odrasli ljudi koji su formirali porodice. Bilo je bolno. To je ogroman gubitak, ne samo za porodicu, nego i za državu, koja je ostala bez mladih pokoljenja koje ništa ne može zamijeniti“.
Mirza Huskić, koji se tragičnog dana 1993. godine zatekao u razredu, imao je sreću da preživi. Imao je tek devet godina, kada se desio masakr nad njegovim drugovima i učiteljicom.
„Bio sam u razredu tog trenutka, kada je granata pala, teško sam ranjen, ali imao sam sreću da preživim“, ispričao je Mirza.
Učiteljica Fatima Gunić i učenici stradali su 9. novembra 1993. godine od rasprskavajućeg djestva granate kalibra 120 mm ispaljene sa srpskih položaja iz pravca Nedžarića koja je eksplodirala pri udaru u improvizirane prostorije u kojima je učiteljica Gunić održavala nastavu za svoje učenike. Tog dana prije 20 godina teže i lakše su ranjena 23 učenika.
Spomen – soba za vječito pamćenje
Nakon polaganja cvijeća i odavanja počasti učiteljici Fatimi Gunić i učenicima Adisu Mujalu (1984.), Vedadu Mujkanoviću (1984.) i Feđi Salkiću (1986.), kao trajni znak sjećanja na ubijenu učiteljicu i učenike u zgradi škole otvorena je spomen-soba.Sobu su otvorili roditelji ubijene djece.
„Ovaj prostor će biti trajni zavjet škole i svih generacija koje dolaze, da nikada nećemo zaboraviti našu učiteljicu i naše drage učenike. Uredili smo prostor i spomen – sobu, gdje su roditelji poklonili uspomene od svoje djece, koje ćemo mi trajno čuvati u našoj školi. To smo uradili da otrgnemo od zaborava taj tragičan čin, koji se desio 1993. godine.Nećemo dozvoliti da drugi pišu našu prošlost i sadašnjost našim zaboravom. Ne, mi ćemo pisati našu prošlost i sadašnjost našim pamćenjem i zato smo uredili sobu, da učeći na pogreškama iz prošlosti oslikavamo portret svjetlije budućnosti. Naša djeca i nova pokoljenja nemaju pravo da im se ponovi ono što se desilo poginulim učenicima i našoj dragoj učiteljici“, riječi su Hajrudina Ćuprije, direktora OŠ „Fatima Gunić“.
Obilježavanje godišnjice smrti učiteljice i njenih učenika ove godine relaizirano je na nešto drugačiji način nego prethodnih godina. Ovaj tužni događaj obilježen je različitim manifestacijama. U školi je 7. novembra održan memorijalni turnir za djevojčice i dječake iz OŠ „Meša Selimović“ „Osman Nuri Hadžić“ i „Fatima Gunić“, a 8. novembra u multimedijalnom centru Općine Novi Grad održana je akademija u znak sjećanja na poginulu učiteljicu i njene učenike. Prisutnima su se obratili načelnik Općine Novi Grad Sarajevo mr. Semir Efendić, direktor OŠ “Fatima Gunić” Hajrudin Ćuprija i učesnik tragičnog događaja Mirza Huskić.
Prisutni su imali priliku pogledati dokumentarni film pod nazivom “A bili su samo djeca…” kao i izložbu likovnih radova učenika škole “Fatima Gunić” o temi “Motivi Bosne”, koja je bila postavljena u holu Općine Novi Grad Sarajevo.
PRES SLUŽBA OPĆINE