U multimedijalnoj sali općine Novi Grad Sarajevo danas je upriličena svečenost povodom 1. marta – Dana nezavisnosti Bosne i Hercegovine, na kojoj su proglašeni pobjednici najbolje napisanih literarnih radova o temi „Nezavisnost i sloboda ne daju se na poklon“.
Na takmičenju koje je organizirala Služba za obrazovanje, kulturu, sport i lokalni integrisani razvoj Općine Novi Grad Sarajevo za učenike sedmog i osmog razreda novogradskih osnovnih škola, prvo mjesto osvojila je Amina Dudo, učenica Osnovne škole „Umihana Čuvidina“. Drugo mjesto pripalo je Adneli Muratović i Nedžli Helać, učenicama škole „Behaudin Selmanović“, dok je trećeplasirani učenik škole „Avdo Smailović Irfan Čampara.
Diplome i novčane nagrade koje je osigurala Općina Novi Grad, pobjednicima takmičenja uručio je općinski načelnik Semir Efendić, koji im je čestitao na postignutom uspjehu i poželio uspjeh u budućem radu. Skupu se obratio i pomoćnik načelnika za obrazovanje, kulturu, sport i lokalni integrisani razvoj Općine Novi Grad Elvir Resić.
O značaju 1. marta govorio je historičar Armin Mulaosmanović, koji je naglasio da je 1. mart jedan od najznačajnijih datuma u historiji BiH, jer su tog dana 1992. godine, građani na referendumu izrazili želju da BiH bude nezavisna država svih njenih građana i naroda.
Istakao je kako je ovaj datum značajan ne samo po tome što je BiH postala nezavisna država već i zato što je on na određen način označio kontinuitet državnosti Bosne i Hercegovine, koja kao država postoji već hiljadu godina. BiH je dakle, proglasila svoju nezavisnost 1. marta 1992. godine, a kao odgovor na referendum, srpske paravojne formacije tada započinju agresiju na BiH i njene građane.
Republika Bosna i Hercegovina je 22. maja 1992. godine postala članica Organizacije ujedinjenih naroda. Nažalost, u isto vrijeme oružani sukobi u pojedinim dijelovima Bosne i Hercegovine prerasli su u pravu agresiju i četverogodišnji rat, koji je prouzrokovao ogromne ljudske žrtve i patnje, kao i materijalna razaranja. Uspješnim otporom građana Republike Bosne i Hercegovine agresiji i zalaganjem Vlade Republike Bosne i Hercegovine za multietničku i demokratsku državu ravnopravnih naroda, BiH je očuvala svoj državnopravni i historijski kontinuitet.
„23 godine poslije, pred nama je obaveza očuvanja i jačanja države Bosne i Hercegovine, kontinuiteta njene državnosti i suverenosti, njene nezavisnosti”, poručio je Mulaosmanović.
Svečanost je upotpunjena i muzičkim dijelom programa, te čitanjem prvoplasiranog literarnog rada. Prisutni su imali priliku poslušati muzičke interpretacije „Priča o Iskonu“ i „Bosnija“ koje su izveli Amra Daka i Amir Šehić, a u drugom dijelu muzičkog programa nastupio je Meris Karamustafić, učenik OŠ „Sokolje“. On je otpjevao sevdalinku „Prođoh Bosnom kroz gradove“.
PRES SLUŽBA OPĆINE