Tim povodom u zgradi Općine je jučer održana prva panel disusija o temi “Različiti aspekti Zakona o osnovnom odgoju i obrazovanju”.
Prilikom diskusije direktori, pedagozi, nastavnici razredne i predmetne nastave iz 14 novogradskih osnovnih škola iznijeli su svoja dosadašnja iskustva i zapažanja o primjeni Zakona o osnovnom odgoju i obrazovanju.
Također, ukazali su na potrebu izmjene postojećih zakonskih rješenja, donošenje podzakonskih akata kojim će se precizno urediti cjelokupan odgojno-obrazovni proces.
Zaključeno je da se formira radni tim koji će do kraja marta ove godine, održati radni sastanak s ciljem objedinjavanja primjedbi i sugestija koje će u formi zajedničkog akta biti upućene Ministarstu za obrazovanje, nauku i mlade Kantona Sarajevo.
“Shodno uvođenju novih praksi i opredjeljenju traženja kvalitetnih rješenja, Općina Novi Grad Sarajevo uvodi novu praksu dijaloškog razmatranja aktualnih pitanja iz različitih sfera života i djelovanja građana. Za prvu temu smo odabrali oblast obrazovanja s obzirom na njen značaj u odgoju djece. Iz dosadašnjih razgovora sa direktorima škola, pedagozima i nastavnicima predmetne razredne nastave, saznali smo da postoje određene stvari koje se trebaju mijenjati. Prije svega želimo razgovarati, kako bi saznali koje mišljenje dominira, odnosno šta je to što ljudi iz struke smatraju da treba mijenjati, a šta ne”, kazao je tom prilikom mr. Elvir Resić, pomoćnik Općinskog načelnika za obrazovanje, kulturu, sport i lokalni integrisani razvoj Općine Novi Grad Sarajevo.
Resić je dodao da je cilj ovakvih sastanaka zajedničko djelovanje na nadležne institucije za pronalaženje boljih sistemskih rješenja u okviru različitih društvenih oblasti.