Danas je u sali Općinskog vijeća Općine Novi Grad Sarajevo održana javna tribina pod naslovom “Traganje za nestalim osobama kao univerzalno pitanje!“.
Tribina je organizirana povodom 30. augusta, koji se u okvirima UN-a obilježava kao Međunardni dan nestalih. O ovoj vrlo značajnoj temi govorili su direktor Instituta za traženje nestalih u BiH Amor Mašović i Lejla Čengić, glasnogovornica Instituta za nestale osobe u BiH.
U izuzetno dobro posjećenoj sali, uvodničari tribine prezentirali su dosadašnje rezultate istraživanja koji se odnose na traganje za nestalim osobama u BiH.
Lejla Čengić u svom je izlaganju iznjela podatak da je od oko 32.000 nestalih osoba, u BiH do danas pronađeno više od tri četvrtine nestalih.
Aktivno učešće na tribini uzeli su i prisutni gosti, koji su se posebno ineresirali za mogućnost identifikacije preostalih žrtava, kojih prema riječima Amora Mašovića u BiH još uvijek ima oko 7.000, s tim da je oko 2.000 žrtava pronađeno, ali još uvijek nije moguće izvršiti njihovu identifikaciju.
Također, gosti su se interesirali za rezultete istraživanja, koje se odnosi na otkrivanje još uvijek neotkrivenih masovnih grobnica kojih prema riječima uvodničara tribine, zasigurno ima značajan broj na prostoru BiH, a naročito na prostoru manjeg bh. entiteta, odnosno na prostoru Republike Srpske, gdje se prema dosadašnjim rezultatima istraživanja nalazi oko 90 posto lociranih logora i masovnih grobnica.
Također, rečeno je da su na prostoru koji danas pokriva Republika Srpska počinjeni najmasovniji zločini, gdje su i ukopana tijela žrtava zločina, od kojih se značajan broj nalazi u sekundarnim grobnicama, dakle u grobnicama koje su formirane nakon premještanja tijela sa prvobitnih lokacija, iz primarnih grobnica.
Na osnovu izlaganja uvodničara na današnjoj tribini, zaključeno je da je prema podacima do kojih je Institut za traženje nestalih u BiH došao, broj nestalih osoba najizraženiji na prostoru koji je kontrolisala vojska Republike Srpske tokom rata i na prostoru koji danas pokriva manji bh. entitet Republika Srpska.
Na tom prostoru lociran je najveći broj logora i masovnih grobnica u kojima su žrtve u najvećem broju bili Bošnjaci. Od ukupnog broja identificiranih osoba koje su pronađene kao žrtve u masovnim grobnicama i onih koje se vode kao nestale osobe njih oko 80 posto su Bošnjaci. Žrtve su svih starosnih dobi djeca, žene kojih ima oko 11 posto, što je izuzetno visok procenat, te starci i odrasli muškarci, od kojih su žrtve masovno bili civili, što je posebno interesantan podatak.
PRES SLUŽBA OPĆINE