U Općini Novi Grad Sarajevo jučer je održana javna tribina o temi „Obrazovanje i tržište rada“. Uvodničari su bili prof. dr. Ejub Džaferović, dekan Mašinskog fakulteta u Sarajevu, Igor Kamočaji, direktor JU Služba za zapošljavanje Kantona Sarajevo, te Suzana Tihi – Babić, predstavnica kompanije Prevent. Javnoj tribini prisustvovali su mnogi članovi i predstavnici institucija i organizacija iz oblasti obrazovanja i zapošljavanja koji su uzeli aktivno učešće kroz postavljanje pitanja i davanja sugestija.
Kamočaji je kazao kako postoji vidljiva diskrepancija između kadrovskih kapaciteta i potreba tržišta rada, što je posljedica neanalitične upisne politike koja proizvodi kadrove koji ne mogu naći svoje mjesto na tržištu rada. Kao primjer je naveo podatak da je među nezaposlenima oko 1.200 diplomiranih ekonomista i preko 1.000 diplomiranih pravnika. U tom je smislu neophodno reformirati samu upisnu politiku i ostvariti sistematsku saradnju između različitih institucija koja će sami obrazovni proces usmjeriti ka realnim potrebama tržišta. Kamočaji je, također, istakao kako statistički podaci o broju nezaposlenih vrlo često ne predstavljaju pravu sliku budući da ne postoje mehanizmi provjere radnog statusa svih onih koji su evidentirani kao nezaposleni.
Na tribini je bilo govora i o deficitarnim zanimanjima koja se javljaju i zbog toga što je sve manje učenika koji pohađaju stručne i zanatske škole, a evidentna je potreba za tim radnim profilima na tržištu rada. U tom je smislu gospođa Tihi – Babić istakla kako su određeni profili, posebno u oblasti prerade tekstila i drveta, vrlo traženi i u grupaciji Prevent, koja je jedna od najuspješnijih i najstabilnijih grupacija sa više od pet hiljada uposlenih. Tihi – Babić je ukazala i na mogućnosti prekvalifikacije čime bi osobe čija su zanimanja suficitarna dobile svoje mjesto na tržištu rada.
Prof. Džaferović istakao je koliko je važno da studenti imaju priliku da tokom studiranja steknu praksu koja je jedino moguća ukoliko postoji saradnja između poslodavaca i obrazovnih institucija. Također je naglasio da je zabrinjavajuća činjenica da je u Bosni i Hercegovini tek šest posto stanovništva visokoobrazovano, dok je evropski prosjek oko 35 posto.
Gosti koji su učestvovali u diskusiji govorili su o vlastitim iskustvima i iznijeli zajednički stav o tome da je potrebno uskladiti upisnu politiku sa zahtjevima tržišta. Također, zaključili su da je vlastita inicijativa i cjeloživotno učenje korak ka pronalaženju svoga mjesta na tržištu rada.
Drugom javnom tribinom Općina Novi Grad problematizirala je jedno od gorućih pitanja koje umnogome prevazilazi lokalne granice i pokušala ukazati na određene realne mogućnosti kojima bi se mogao smanjiti broj nezaposlenih, ali i pokrenuti dugoročniji proces s ciljem unapređenja socijalnog statusa svih građana.
PRES SLUŽBA OPĆINE