U Općini Novi Grad Sarajevo danas je održana javna tribina pod nazivom “Javna riječ i odgovornost”. Uvodničari su bili prof. dr Emina Kečo, profesorica na Fakultetu političkih nauka Univerziteta u Sarajevu, prvak bh. novinarstva Mufid Memija i Adis Hasaković, stručnjak za strateško komuniciranje.
Tribini su prisustvovali načelnik Općine Semir Efendić sa saradnicima, predsjedavajuća Općinskog vijeća Edina Gabela, univerzitetski profesori, novinari, pisci, direktori škola, pedagozi.
Uvodničari su ukazali na značaj javne riječi kao snažnog sredstva za oblikovanje mišljenja građana. Podvukli su činjenicu da je bh. javnost zatrpana negativnim i “skandaloznim” prilozima koji su vrlo često neprovjereni i čak neistiniti, te da se na taj način stvara slika kako ništa u našem društvu ne funkcionira i kako smo kao narod nesposobni za bilo kakve pozitivne procese.
Hasaković je naveo nekoliko pozitivnih primjera iz bh. privrede koji dokazuju razvoj i zapošljavanje, ali i da se u medijima o tome ne govori.
Prof. Kečo je, između ostalog, istakla da u našoj zemlji postoji veliki broj medija koji su osnovani i finansirani samo sa ciljem da razgrade naše društvo, te da je mnogim novinarima pojam novinarske etike nepoznat.
“Javna riječ je sve. Politika, ekonomija, javna riječ je čitav naš život. Dobri mediji, dobri novinari i dobri slušaoci podrazumijevaju dobro i otvoreno društvo. Jedan od načina odgovornosti prema javnoj riječi je i poštivanje zakona”, kazala je prof. Kečo.
Naglasila je da država ima dobre zakone, ali ih ne poštuje, iako su usvojene sve međunarodne konvencije o novinarstvu, toga se niko ne pridržava. Istakla je da ne zagovara neku “staljinističku” državu, nego jaku državu u smislu vladavine prava, zakona u kojem se za izgovorenu riječ i odgovara i nagrađuje.
Mufid Memija je ukazao na činjenicu da u našem medijskom prostoru nedostaje profesionalizma i istraživačkog novinarstva. On smatra da odgovornost za javnu riječ i odgovornost prema istoj su preduvjet za demokratiju, jer je “sintagma” “sedma sila” konstitutivan pojam za demokratiju i savremeno društvo.
Prva javna tribina u organizaciji Općine Novi Grad otvorila je pitanje javnog medijskog prostora u BiH, a zajednički stav uvodničara, ali i gostiju koji su učestvovali u diskusiji, je da je neophodno raditi na razvijanju novinarske etike, podizanju stepena profesionalnosti i objektivnosti, s ciljem da mediji postanu važan faktor razvoja i napretka bh. društva.
Naredna javna tribina, pod nazivom “Obrazovanje i tržište rada” bit će održana u Vijećničkoj sali Općine Novi Grad, u srijedu, 24. decembra sa početkom u 13 sati.
PRES SLUŽBA OPĆINE