U sali Opæine Novi Grad Sarajevo juèer je održan prvi dio besplatne edukacije graðana iz oblasti proizvodnje i primjene cvijeæa i ukrasnog bilja. Cilj projekta je oplemenjivanje i stvaranje ugodnijeg ambijenta za život u Novom Gradu.
Predavanje je u punoj sali Opæinskog vijeæa održala prof. dr. Jasna Avdiæ sa Poljoprivredno-prehrambenog fakulteta u Sarajevu. Kroz izlaganje profesorica Avdiæ je prisutnima približila tematiku razmnožavanja biljaka, kako bi ih sami mogli uzgajati i kasnije upotrijebiti za ureðenje balkona, terasa, dvorišta i ulaza u stambene zgrade.
Dobrodošlicu je polaznicima edukacije poželio pomoænik naèelnika Opæine Novi Grad Sarajevo za privredu, finansije i inspekcijske poslove Emir Dedoviæ.
Dedoviæe se zahvalio prisutnima na iskazanom interesu i izrazio nadu da æe im znanja steèena na ovim predavanjima pomoæi da uljepšaju ambijent u kojem žive, jer æe time uljepšati ne samo svoje zelene površine nego i sliku cijele opæine Novi Grad Sarajevo.
„Opæina Novi Grad Sarajevo se odluèila za ovaj projekat zbog dva cilja. Prvenstveno zbog toga što naša komunalna preduzeæa ne mogu sama uraditi sve ono što bismo mi željeli, a mi želimo da od Novog Grada izgradimo jedno ljepše mjesto življenja. Smatramo da zajednièkom akcijom graðana i svih institucija i preduzeæa nadležnih za ovaj dio posla, možemo napraviti mnogo više i bolje. Kroz ovu edukaciju želimo da zainteresiramo one koji bi željeli da obezbijede dodatni izvor prihoda ili da se poènu baviti uzgojem cvijeæa i ukrasnog bilja. Poznato je da najviše cvijeæa koje se koristi u BiH dolazi iz uvoza. U Novom Gradu ima dosta prostora za uzgoj cvijeæa. U tom smislu želimo da dio našeg potencijala pokušamo iskoristiti na najbolji naèin”, kazao je Emir Dedoviæ.
Dodao je da æe Opæina Novi Grad Sarajevo i u narednom periodu nastaviti organizirati sliène edukacije iz obalasti koje bi, na neki naèin, mogle pružiti i dodatne izvore prihoda za naše graðane.
„Naša slaba taèka u cijeloj BiH, ne samo u Sarajevu, je nedostatak interesovanja za ureðivanjem javnih površina. Nedostatak ozelenjenih površina bilo koje kategorije, koji je najèešæe posljedica neadekvatnog planiranja grada, više je nego èest problem. Ovaj problem je moguæe samo ublažiti, ali ne i riješiti. To jasno ukazuje na neprocjenjivu vrijednost svakog djeliæa slobodnog prostora i nužnost njegovog maksimalnog iskorištavanja. Osim toga, balkoni i terase èine neposredno okruženje ljudi, time i blizak problem, ali i liènu odgovornost, tj. moguænost pojedinca, ma koliko nestruènog, da uèestvuje u unapreðenju zelene strukture mjesta u kome živi“, rekla je prof. dr. Avdiæ.
Naredno predavanje za naše graðane održat æe se u srijedu 14. maja, u 18 sati u zgradi Opæine Novi Grad Sarajevo. U okviru ovog projekta polaznici edukacije imat æe priliku posjetiti i staklenièki prostor KJKP „Park” u Nedžariæima, gdje æe se kroz praktièni dio edukacije upoznati sa procesom proizvodnje sezonskog cvijeæa, perena, lonèarica i grmova. Obilazak je planiran 19. maja u 14 sati.
Kao završni dio projekta, planirano je i hortikulturno ureðenje zelene površine ispred ulaza jedne od stambenih zgrada na podruèju novogradske opæine, kada æe naši graðani pokazati znanje steèeno tokom edukacije.
PRES SLUŽBA OPÆINE