mart
17mar Bitke za odbranu Sokolja (Obilježava se kao Dan obiljež. svih bitaka za odbranu Sokolja).
O događaju
U odbrani Sokolja poginula su 34 borca Druge viteške brigade, a među njima je bio i Sail Smajo Šikalo. On je ranjen 1. decembra 1992. godine, a osam dana kasnije
O događaju
U odbrani Sokolja poginula su 34 borca Druge viteške brigade, a među njima je bio i Sail Smajo Šikalo. On je ranjen 1. decembra 1992. godine, a osam dana kasnije je preminuo.
-1. dec. 1992. -18. mart 1993. -27.januar 1993.
april
18apr Dan pogibije generala i narodnog heroja Safeta Hadžića
O događaju
HADŽIĆ (Nezir, Semiza) SAFET rođen je 28. 08. 1952. godine u seluStrmici općina Rudo. Sa suprugom Džemilom zaimao je troje djece – sina Nezira i kćerke Amilu i Almiru. U
O događaju
HADŽIĆ (Nezir, Semiza) SAFET rođen je 28. 08. 1952. godine u seluStrmici općina Rudo. Sa suprugom Džemilom zaimao je troje djece – sina Nezira i kćerke Amilu i Almiru.
U činu vojnika, na dužnosti pomoćnika komandanta za moral Štaba TO općine Novi Grad Sarajevo, poginuo je 18. 04. 1992. godine, na glavnoj kapiji, u pokušaju ulaska sa jedinicom u fabriku JNA za proizvodnju naoružanja „Pretis“ u Vogošći kod Sarajeva, s ciljem izvlačenja naoružanja. Ukopan je na velikom šehidskom mezarju Kovači u Sarajevu.
Za ratne podvige, ispoljenu hrabrost i ukupan doprinos u organiziranju i pružanju otpora agresoru, 04. 10. 1992. godine, posthumno mu je dodijeljeno najviše Ratno priznanje značka „Zlatni ljiljan“.
Za herojski doprinos u Odbrambeno-oslobodilačkom ratu 1992.–1995. godine, izuzetno junaštvo i samoprijegor ispoljen u borbenim djejstvima i pri tome ostvarene rezultate, 14. 04. 1994. godine, posthumno je odlikovan Ordenom heroja Oslobodilačkog rata.
Odlukom Predsjedništva RBiH od 12. 01. 1996. godine posthumno je proizveden u čin brigadnog generala.
18. april 1992.
Učitaj više
juni
O događaju
Dan stradanja mještana Ahatovića i građana Bratunca, Srebrenice i formiranje prvg logora u Rajlovcu Stradanje mještana Aerodromskog naselja 2. juni 1992. i 17.juni 1992
O događaju
Dan stradanja mještana Ahatovića i građana Bratunca, Srebrenice i formiranje prvg logora u Rajlovcu
Stradanje mještana Aerodromskog naselja
2. juni 1992. i 17.juni 1992
04jun Dan pogibije braće Kadić, boraca i istanutih sportista
O događaju
Braća Kadić bili su istaknuti borci grada i Armije RBiH, članovi Zelenih beretki i organizatori otpora u općini Novi Grad. Fikret je bio prvi komandant Druge viteške brigade i istaknuti sportista,
O događaju
Braća Kadić bili su istaknuti borci grada i Armije RBiH, članovi Zelenih beretki i organizatori otpora u općini Novi Grad.
Fikret je bio prvi komandant Druge viteške brigade i istaknuti sportista, višestruki držvani prvak u boksu.
4. juni 1992.
O događaju
Obilazak mezarja i stratišta na području Općine Novi Grad Sarajevo (Dobrinja- Mahala, Bojnik ,Ahatovići, Boljakov Potok, ŽIŠ i Buća Potok) Datum obilježavanja 7. juni (prvi petak u mjesecu junu po odluci Udruženja) Posvećeno svim
O događaju
Obilazak mezarja i stratišta na području Općine Novi Grad Sarajevo (Dobrinja- Mahala, Bojnik ,Ahatovići, Boljakov Potok, ŽIŠ i Buća Potok)
Datum obilježavanja 7. juni (prvi petak u mjesecu junu po odluci Udruženja)
Posvećeno svim šehidima i poginulim borcima ukopanim na području Općine tokom per. 92-95.
08jun Dan oslobođenja plata brda Žuč
O događaju
Bitka za brdo Žuč bila je presudna za odbranu grada Sarajeva, a time i Bosne i Hercegovine. Na centralnoj manifestaciji na Žuči danas su evocirane uspomene na ratna dešavanja iz
O događaju
Bitka za brdo Žuč bila je presudna za odbranu grada Sarajeva, a time i Bosne i Hercegovine. Na centralnoj manifestaciji na Žuči danas su evocirane uspomene na ratna dešavanja iz proteklog rata i herojsku odbranu hrabrih sinova koji su u temelje naše domovine ugradili svoje živote.
8.juni 1992.
10jun Dan Patriotske lige i Zelenih beretkki
O događaju
Patriotsku ligu su osnovali Sefer Halilović i njegovi suradnici 10. juna 1991., s ciljem da se u nju učlane sve osobe odane ideji neovisne Bosne i Hercegovine. Liga je sudjelovala u
O događaju
Patriotsku ligu su osnovali Sefer Halilović i njegovi suradnici 10. juna 1991., s ciljem da se u nju učlane sve osobe odane ideji neovisne Bosne i Hercegovine. Liga je sudjelovala u pripremanju i pružanju otpora srpskim paravojnim jedinicama kao i JNA. Bila je veoma skromno materijalno-tehnički opremljena, ali u velikoj mjeri u tom otporu i uspijevala. Kao znak raspoznavanja, pripadnici su koristili amblem na kojem se nalazi grb Bosne i Hercegovine, iznad kojeg piše Patriotska liga. Veoma su značajni doprinosi koje je ova formacija dala u obrani grada Sarajeva i sprječavanju zločina nad građanima Sarajeva. Patriotska liga pravno prestaje postojati 1992. osnivanjem Armije Republike Bosne i Hercegovine.
10.juni Dan određen odlukom udruž. P.L.
Učitaj više
O događaju
Odbrana brda Mojmilo, napad na vodovod „Mojmilo“ (pogibija Nadira Kahvedžića i saboraca, odbrana kote 680). 10. maj 1992. i 11.juni 1992.
O događaju
Odbrana brda Mojmilo, napad na vodovod „Mojmilo“ (pogibija Nadira Kahvedžića i saboraca, odbrana kote 680).
10. maj 1992. i 11.juni 1992.
12jun Dan pogibije Safeta Isovića i dan pogibije Salka Muraspahića
O događaju
Dan pogibije Safeta Isovića (12. juni 1993.) Dan pogibije Salka Muraspahića (27.juli 1993.) 12. juni
O događaju
Dan pogibije Safeta Isovića (12. juni 1993.)
Dan pogibije Salka Muraspahića (27.juli 1993.)
12. juni
14jun Stradanje pripadnika TO i mještana Ahatovića
O događaju
Stradanje pripadnika TO i mještana Ahatovića U Sokolini – Ilijaš (autobus) i Ranovači u Ahatovićima. 14. juni 1992.
O događaju
Stradanje pripadnika TO i mještana Ahatovića U Sokolini – Ilijaš (autobus) i Ranovači u Ahatovićima.
14. juni 1992.
17jun Dan pogibije Safeta Zajka
O događaju
Period prije agresije Safet Zajko je rođen 1. marta. 1959. godine u selu Gaočić, sjeverozapadno od Rudog, od oca Salke i majke Dude. Nakon završene srednje škole, kao metalac po
O događaju
Period prije agresije
Safet Zajko je rođen 1. marta. 1959. godine u selu Gaočić, sjeverozapadno od Rudog, od oca Salke i majke Dude. Nakon završene srednje škole, kao metalac po zanimanju, zapošljava se u metaloprerađivačkom preduzeću Zrak iz Vogošća. Završio je školu rezervnih oficira pješadije u Bileći kao jedan od najuspješnijih u svojoj klasi. Pred rat u Bosni i Hercegovini je imao čin rezervnog kapetama. Početkom ratne 1992. godine počeo je da radi na organizovanju i pripremanju oružanog otpora u sarajevskim naseljima Buča Potok, Boljakov Potok, Briješće, Sokolje, Pofalići, Velešići gdje se formiraju jedinice Teritorijalne odbrane. Do početka agresije, Safet je nastavio raditi na organizovanju i pripremanju oružanog otpora u ovom dijelu Sarajeva. Koordinirao je rad novoformiranih vojnih jedinica u sarajevskoj općini Novi Grad i radio na njihovom uvezivanju.
Period agresije
Iz već formiranih jedinica sa ovog područja nastali su 19. maja 1992. godine Prvi samostalni bataljon Okružnog štaba odbrane Sarajevo i 15. pješadijska brigade TO Novi Grad koja je formirana 1. jula 1992. godine. Daljim ukrupnjavanjem jedinica i poboljšanjem organizacione strukture 1. oktobra 1992. godine formirana je Druga motorizovana brigada na čijem čelu je bio Safet Zajko.
Smrt
Samo 5 dana nakon oslobađanja Mijatovića kose, na brdu Žuč, 17. juna 1993. godine, prilikom izviđanja neprijateljskih položaja, poginuo je Safet Zajko. Iza Safeta ostala je supruga i dvije kćerke. Sahranjen je kao šehid u haremu Alipašine džamije u Sarajevu.
Odlikovanja
Za ratne podvige, naredbom komandanta GŠ Armije RBiH broj 02-/1091-451 od 15. 12. 1992. godine[2] dobio je najviše ratno priznanje „Zlatni ljiljan“ kao jedan od prvih dobitnika ovog priznanja. Za herojski doprinos u Odbrambeno-oslobodilačkom ratu, izuzetno junaštvo i samoprijegor ispoljen u borbenim djejstvima i pri tome ostvarena rezultate, Ukazom Predsjedništva RBiH broj 02-111-290/94 od 14. 04. 1994. godine posmrtno je odlikovan ordenom heroja OOR. Odlukom Predsjedništva RBiH broj 02-111-35/96 od 12. 1. 1996. godine, posthumno je proizveden u čin brigadnog generala.
U Sarajevu jedna ulica, u općini Novi Grad, nosi naziv po njemu.
17. juni 1993.
Učitaj više
21jun Bitka za odbranu Aerodromskog naselja
O događaju
Ovdje su vođene žestoke borbe i to borbe prsa u prsa. Nije se znalo ko su jedni, a ko drugi, ali zahvaljujući hrabrosti branilaca, Dobrinja je odbranjena, a sa njom
O događaju
Ovdje su vođene žestoke borbe i to borbe prsa u prsa. Nije se znalo ko su jedni, a ko drugi, ali zahvaljujući hrabrosti branilaca, Dobrinja je odbranjena, a sa njom i Sarajevo i Bosna i Hercegovina.
Prema riječima učesnika u borbama u ovom dijelu Novog Grada, taj dan poginulo je oko 27 naših boraca, mladića koji su grčevito branili ovo naselje. Ta bitka je bila bitka za život, jer su borci Armije RBiH bili svjesni da će ako padne ovaj dio naselja Dobrinja, pasti i Vojničko i Alipašino Polje. To je bila ulazna kapija u grad i nije se smjelo ni pomisliti šta bi se desilo da Dobrinja nije odbranjena od agresora.
21.juni 1992.
Učitaj više
24jun Dan pogibije Muzafera Mešića
O događaju
Dan pogibije Muzafera Mešića 24.juni1993.
O događaju
Dan pogibije Muzafera Mešića
24.juni1993.
juli
27jul Dan ustanka naroda i narodnosti BiH
O događaju
Dan ustanka naroda i narodnosti BiH 27. juli 1941.
O događaju
Dan ustanka naroda i narodnosti BiH
27. juli 1941.
august
10aug Napad na aerodrom Rajlovac
O događaju
Napad na aerodrom Rajlovac 10.avgust
O događaju
Napad na aerodrom Rajlovac
10.avgust
14aug Dan sjećanja na šehide, poginule borce i civilne žrtve rata
O događaju
Datum uvršten po preporuci Komisije za obilježavanje a na inicijativu 8 MZ-a s područja Ali-pašinog Polja 14.avgust
O događaju
Datum uvršten po preporuci Komisije za obilježavanje a na inicijativu 8 MZ-a s područja Ali-pašinog Polja
14.avgust
22aug Dan pogibije Ramiza Salčina
O događaju
Prijeratni period Ramiz Salčin je rođen 13. maja 1954. godine u selu Gornji Igri, naselje Borač, općina Gacko. Prije samog otpočinjanja rata u Bosni i Hercegovini Ramiz Salčin je odigrao važnu
O događaju
Prijeratni period
Ramiz Salčin je rođen 13. maja 1954. godine u selu Gornji Igri, naselje Borač, općina Gacko.
Prije samog otpočinjanja rata u Bosni i Hercegovini Ramiz Salčin je odigrao važnu ulogu u organiziranju otpora na prostoru sarajevske Novogradske općine. Sa saborcima i patriotama organizirao je i postavio straže još u februaru 1992 a već početkom marta iste godine spriječio je izlazak neprijateljskih snaga na brdo Mojmilo i zauzimanje strateški važnih položaja za odbranu Sarajeva.
Smrt
Poginuo je 22. augusta 1992. u Saraj-Polju od snajperskog hica sa neprijateljskog položaja iz Neđarića. Ukopan je u haremu na Kovačima u Sarajevu.
Priznanja
Posthumno je odlikovan najvišim ratnim priznanjem Armije RBiH Zlatnim ljiljanom a dobitnik je i ordena “Zlatni grb s mačevima”. U čast njemu, jedan trg i ulica u Sarajevu nose naziv Ramiz Salčin. Osim toga po njemu je nazvana i sportska dvorana na Mojmilu.
22. avgust 1992.
Učitaj više
novembar
O događaju
Dan državnosti BiH 25.novembar 1943.
O događaju
Dan državnosti BiH
25.novembar 1943.
decembar
08dec Dan pogibije Smaila Šikala i oslobađanje kote Vis 696. brdo Žuč.
O događaju
Smail (Smajo) Šikalo (Plužine kraj Nevesinja, 26. travnja 1967 – Sarajevo, 8. prosinca 1992.) je bio bosanskohercegovački vojnik, poznat po tome što je za vrijeme opsade Sarajeva bio zapovjednik vojne
O događaju
Smail (Smajo) Šikalo (Plužine kraj Nevesinja, 26. travnja 1967 – Sarajevo, 8. prosinca 1992.) je bio bosanskohercegovački vojnik, poznat po tome što je za vrijeme opsade Sarajeva bio zapovjednik vojne policije 2. motorizirane brigade ARBiH. Prije izbijanja rata u BiH se bavio karateom, a neposredno pred izbijanje sukoba sudjeluje u organiziranju paravojnih formacija od kojih će kasnije nastati ARBiH. Na početku rata se istakao u borbama, ali i pisanjem pjesama koje su objavljene u tadašnjim sarajevskim ratnim listovima. Tri puta je ranjen, posljednji put 1. prosinca 1992. Sedam dana kasnije podlegao je ranama.
8.decembar 1992.
Učitaj više
16dec Dan Općine Novi Grad Sarajevo
O događaju
Dan Općine Novi Grad Sarajevo 16.decembar
O događaju
Dan Općine Novi Grad Sarajevo
16.decembar