Općinsko vijeće Novi Grad Sarajevo održalo je danas nastavak tematske sjednice o poslovanju i djelovanju JP „Lokom“, na kojoj je, sa 22 glasa za i četiri suzdržana usvojilo Odluku o izmjenama i dopunama Odluke o pristupanju osnivanju preduzeća za upravljanje, zaštitu i održavanje objekata u vlasništvu Općine Novi Grad Sarajevo “LOKOM” d.o.o. Sarajevo.
Podsjećamo, tematska sjednica, 29.jula, prekinuta je nakon višesatne rasprave i iznošenja iscrpnih prijedloga i pitanja vijećnika, te donošenja zaključka da se nastavak tematske sjednice održi u narednom periodu, ne dužem od 60 dana, a da do tada Kolegij Općinskog vijeća u saradnji sa općinskim načelnikom i Skupštinom JP “Lokom”, pripremi set mjera za dalje funkcionisanje i djelovanje JP “Lokom”, kao i eventualne izmjene akata preduzeća.
Ovom Odlukom, između ostalog, usaglašene su promjene vezane za upravljanje preduzećem..Do sada je Općina upravljala preduzećem putem Skupštine koju su činili pomoćnici načelnika, a sada će Skupštinu, koju će činiti pet članova imenovati Općinsko vijeće, na prijedlog općinskog načelnika, po provedenoj proceduri u skladu sa Zakonom, odnosno nakon provedenog Javnog poziva.
Dakle, Općinsko vijeća bit će uključeno u procese preduzeća, ali je zadržana i uloga općinskog načelnika, odnosno organa uprave, time što on daje saglasnost na imenovanje samog direktora preduzeća. Izmjenama Odluke smanjuje se i broj izvršnih direktora, tako da će sada preduzeće “Lokom” pored direktora imati jednog izvršnog direktora, umjesto dva, kako je do sada bilo.
Općinski načelnik Semir Efendić u svom obraćanju kazao je da je upravljanje preduzećem i ranije bilo efikasno, da su Skupštinu preduzeća činili jedan broj pomoćnika načelnika, onih djelatnosti koje su vezane za rad preduzeća ,,Lokom’’ i da je takav sistem uspostavljen prilikom formiranja JP ,,Lokom’’ 2008/2009 godine.
“Činjenica je da nisu bile definisane dovoljno neke stvari u vezi sa ulogom Općinskog vijeća. U ranijoj Odluci bilo je definisano da se Općinskom vijeću dostavlja na usvajanje izvještaj o poslovanju preduzeća u toku jedne godine, ali ni na koji način nije bilo definisano šta se dešava kada Vijeće ne usvoji izvještaj ili u slučaju usvajanja tog izvještaja. Izmjenama ove Odluke definiše se, da ukoliko Vijeće ne usvoji izvještaj o poslovanju JP ,,Lokom’’ za jednu godinu, to podrazumijeva pokretanje procedure razrješenja organa preduzeća”, kazao je Efendić.
Pored toga, izmjenama Odluke definisane su određene stvari vezane za način rada Skupštine i odluke koje ona donosi dvotrećinski natpolovičnom većinom. Također je izmijenjen član 15. Odluke o osnivanju, a tiče se odgovaranja preduzeća imovinom. Ranijom Odlukom bilo je definisano da ono odgovara imovinom osnivača tj. Općine, što je sada promijenjeno da preduzeće odgovara svojim osnivačkim ulogom i imovinom.
,,Ovo je bio minimum koji se mogao uraditi, obzirom da smo mi preduzeću prenijeli jedan dio nadležnosti koje se prije svega odnose na održavanje određene komunalne infrastrukture, to je isključiva i direktna nadležnost službi. Sada bi bilo važno da ove promjene koje napravimo ne izazovu u budućnosti nikada situaciju da preduzeće bude blokirano’’, kazao je načelnik Efendić.
Vijećnik DF-a Mirza Memišević smatra da za donošenje ovakve Odluke nije bilo potrebe da se mijenjaju sistemski akti koji definiraju rad preduzeća, ako nije ustanovljeno da nešto u ”Lokomu” ne funkcionira. Izrazio je zabrinutost da preduzeće “Lokom” izmjenom akata i uključivanjem Vijeća u procese rada preduzeća, ne dođe u sličnu situaciju kakvu imamo u javnim preduzećima na nivou Kantona Sarajevo, gdje direktora ima, a usluge nema.
Nakon donošenja ove Odluke preostaje da organi preduzeća “Lokom” u roku od 30 dana usklade Statut i druge akte preduzeća sa ovom izmjenom Odluke o pristupanju osnivanju JP ,,Lokom’’.
PRESS OPĆINE