Delegacija Općine Novi Grad Sarajevo, Općinskog vijeća Novi Grad, porodice, rodbina, prijatelji ubijenih sugrađana, predstavnici Grada Sarajeva, Kantona Sarajevo, Savjeta MZ “Dobrinja – B”, civilnih žrtava rata i političkih partija, odali su počast i položili cvijeće na spomen – obilježje žrtvama masakra počinjenog u dvorištu Osnovne škole “Skender Kulenović“ na Dobrinji.
Na ovom mjestu, prije 26 godina, od granate ispaljene sa agresorskih položaja vojske Republike Srpske iz Nedžarića, čekajući u redu za vodu, ubijeno je sedam stanovnika Dobrinje, dok ih je dvanaest teže i lakše ranjeno.
Poginuli su Kenan Čizmić, Rešad Imamović, Izet Kadić, Sulejman Mehmedović, Bahrija Sijerčić, te Nura i Safet Lončar. Na spomen – obilježju žrtvama masakra koji se nalazi u atriju škole ispisana su i imena Denisa Bosankića i Misada Hodžića, učenika ove škole koji su poginuli na Dobrinji tokom agresije na našu zemlju.
Prilikom obraćanja zvaničnika, istaknuta je važnost obilježavanja ovakvih datuma, zbog naših sugrađana koji su ovdje ubijeni, ali i zbog naše djece i budućih generacija. Danas i nakon 26 veoma tužnih godina prisutni su se prisjetili žrtava, a govoriti o njima vrlo je važno, ne zbog prošlosti i sadašnjosti, nego zbog budućnosti, a potrebno je stalno govoriti o tome kako se tako gnusan zločin ne bi ponovio, ni ovdje, niti igdje drugdje.
Senida Karović, predsjednica Unije civilnih žrtava rata KS kazala je da se danas sjećaju i odaju počast civilnim žrtvama rata. “Danas još jedna tužna godišnjica, još jedno mjesto, gdje su na najsvirepiji način ubijeni civili. Nevjerovatno je da na ovakvo mjesto padne granata, što znači da je sigurno bila dojava. Ovdje je ubijeno sedam sugrađana, a kasnije još dva učenika škole. Naša obaveza, naša zadaća, naš amanet budućim generacijama je da se sjećamo, obilježavamo, njegujemo sjećanje na sve nevino ubijene građane, da to prenosimo sa koljena na koljeno, da se zna ko je izvršio agresiju na državu BiH, da imamo pravosnažene presude zločincima Galiću, Miloševiću, Karadžiću, Mladiću, što potvrđuje ko je bio agresor i ko je bila žrtva. Naša je obaveza da pamtimo, da se sjećamo i da nikada ne zaboravimo”, rekla je Karović.
Stoga treba podsjećati na hiljadudnevnu opsadu Sarajeva u kojoj su njegovi građani bili izloženi velikim patnjama kada su bili gladni, žedni, promrzli, a najgore od svega da su bili izloženi stalnim granatiranjima i snajperskim djelovanjem, pri čemu je ubijeno oko 12.000 građana Sarajeva, a od toga više od 1.600 djece, rečeno je tokom obilježavanja godišnjice masakra na Dobrinji.
PRESS OPĆINE