Općinsko Vijeće Novi Grad Sarajevo održalo je danas 4. radnu sjednicu na kojoj je donesena Odluka o dodjeli javnih općinskih priznanja u 2021. godini – pojedinačne i kolektivne “Zlatne plakete odbrane Općine Novi Grad Sarajevo”. Plakete će dobitnicima biti uručene na svečanoj sjednici i akademiji, koja će se povodom Dana odbrane Općine i godišnjice bitke za odbranu brda Žuč od agresora, održati u multimedijalnoj sali Općine, u utorak 8. juna, sa početkom u 18 sati.
„Zlatna plaketa odbrane Općine Novi Grad Sarajevo“ posthumno će biti dodijeljena ratnom heroju Senadu Poturak Senčiju, dobitniku najvećeg vojnog odlikovanja “Zlatni ljiljan”, organizatoru otpora od agresije na državu Bosnu i Hercegovinu, članu interventnog voda Vojne policije na lokalitetu Dobrinja i jednom od osnivača prve ratne bolnice na Dobrinji, u kojoj je spašeno mnogo života, kako stanovnika naselja Dobrinja, tako i okolnih naselja. Rahmetli Senči bio je učesnik bitaka koje su danonoćno vođene za odbranu Dobrinje, a 19. juna 1992. godine za vrijeme žestoke bitke za Aerodromsko Naselje, Senči je teško ranjen, nakon čega je ubrzo preminuo.
Senad Poturak Senči ostao je upamćen po riječima upućenim komandantu 5. Motorizovane brigade Ismetu Hadžiću:“Komandante, nije meni ništa…vidimo se sutra na liniji”. Nakon njegove smrti, Vojna policija na Dobrinji je u njegovu čast preimenovana u Vojnu policiju Senči, 15.04.1993. godine posthumno je odlikovan brigadnim “Zlatnim ljiljanom”, a 04.07.1994. godine najvišim vojnim odlikovanjem Armije RBIH “Zlatni ljiljan” za herojski doprinos oružanom otporu agresoru na RBIH, na ratištima u zoni odgovornosti 1. Korpusa Armije RBIH. U njegovu čast, naselje Mahala dobilo je ulicu po ovom istaknutom heroju odbrane grada i domovine od agresora.
Vijeće je donijelo Odluku da se „Zlatna plaketa odbrane Općine Novi Grad Sarajevo“ dodijeli zamjeniku komandanta rezervnog sastava Sedme armijske oblasti Džemi Karačiću, za izuzetne zasluge u odbrani Općine Novi Grad Sarajevo i Bosne i Hercegovine u odbrambeno -oslobodilačkom ratu 1992-1995. godine. Karačić je bio pripadnik Patriotske lige, a kasnije TO i Armije RBiH i učesnik mnogobrojnih akcija u odbrani grada Sarajeva, između ostalog organizator je izvlačenja goriva iz depoa Rajlovac za potrebe TO. Bio je komandir čete u 1. Samostalnom bataljonu, referent za operativne poslove 2. Viteške motorizovane brigade i 1. Slavne motorizovane brigade.
Kolektivna “Zlatna plaketa odbrane Općine Novi Grad Sarajevo” dodijeljena je 143. Lahkoj motorizovanoj brigadi za izuzetne zasluge u odbrani Općine Novi Grad Sarajevo i Bosne i Hercegovine u odbrambeno – oslobodilačkom ratu 1992-1995. godine. 143. Lahka brigade osnovana je u januaru 1995. godine u čiji je sastav ušao manevarski bataljon 2. Viteške motorizovane brigade, kao i jedinice 101. Motorizovane brigade i 5. Dobrinjske brigade. Njen komandant je bio pukovnik Eniz Srna, a načelnik štaba major Mehmed Džindo. Zona 143. Lahke brigade je bila Grad Sarajevo, a uspješno učešće je imala i na treskavičkom ratištu kao i na kraju rata u zoni odgovornosti 5. Korpusa ARBIH u Krajini. Tri pripadnika brigade odlikovana su najvećim ratnim odlikovanjem “Zlatni ljiljan”.
O sigurnosnoj situaciji: Ni nakon više od dvije i po godine nije rasvijetljen slučaj ubistva policajaca Šehovića i Vujinovića
Na dnevnom redu današnje sjednice našla se i informacija o stanju sigurnosti i aktivnostima IV PU za prošlu godinu sa uporednim pokazateljima iz prethodnih godina. O navedenom je prisutne informisao Fatmir Hajdarević, komandir IV PU koji je uzimajući u obzir uporedne pokazatelje po svim oblastima djelovanja IV PU rekao da može kazati da se sigurnosna situacija na području Novog Grada može ocijeniti zadovoljavajućom, uprkos činjenici da i dalje nedostaje veliki broj policijskih službenika u svim unutrašnjim organizacionim jedinicama ove PU. Međutim, vijećnici se nisu složili sa ovom konstatacijom s obzirom na činjenicu da ni nakon više od dvije i po godine od ubistva policijskih službenika Adisa Šehovića i Davora Vujinovića, koji su ubijeni na radnom zadatku, u rano jutro 26. oktobra 2018. godine u B fazi naselja Alipašino Polje, ovaj slučaj nije rasvijetljen niti je podignuta optužnica protiv osoba koje su počinile ovaj zločin. Vijećnici su zatražili informaciju o tome, ali Hajdarević nije mogao odgovoriti, jer kako je kazao, ne raspolaže sa zvaničnim informacijama o ovom predmetu. Vijećnici su naglasili da nije moguće govoriti o zadovoljavajućoj sigurnosnoj situaciji sve dok se ovaj slučaj ne rasvijetli i ubice ne odgovaraju za počinjeno krivično djelo ubistva.
Hajdarević je istakao da PU obavlja poslove sa nedostatkom velikog broja policijskih službenika i da zadnje četiri godine nije bilo prijema novih ljudi, dok su stariji odlazili sukcesivno u penziju, zbog čega je došlo do smanjenja broja policijskih službenika.
Dodao je da je u prošloj godini u znatnoj mjeri došlo do usložnjavanja sigurnosne situacije dodatnim angažmanom policijskih službenika na kontroli poštivanja naloženih mjera samoizolacije zbog pandemije koronavirusa i prilivom velikog broja migranata na područje KS. Rekao je da su u prošloj godini evidentirana 1.143 krivična djela, od kojih je rasvijetljeno 350, što je za 317 krivičnih djela više nego u 2019. godini.
Najveći broj krivičnih djela počinjenih na području općine Novi Grad se odnosi na imovinske delikte, koji se odnose na teške krađe, a povećan je i broj ukradenih putničkih vozila. Ohrabrujući je podatak da je u 2020. godini smanjen broj izvršenja krivičnih djela razbojništva i razbojničkih krađa. U 2020. godini lišeno je slobode 220 osoba, 216 punoljetnih i četiri maloljetne osobe, što je za 129 osoba manje nego u 2019. godini.
U prošloj godini evidentirano je 2.405 saobraćajnih nezgoda, manje za 10,96 posto nego tokom 2019. godine, ali je istovremeno došlo do povećanja prekršaja iz oblasti sigurnosti saobraćaja na putevima.
Na dnevnom redu sjednice bio je Izvještaj o poslovanju Javnog preduzeća “Lokom” za 2020. godinu, koji nije dobio potrebnu većinu.
Nakon glasanja, vijećnici su usvojili sljedeće zaključke:
-
Održati tematsku sjednicu u roku od 30 dana za koju će uprava i Skupština pripremiti dokumenta s definisanim konačnim prijedlogom prema Općinskom vijeću, a sa ciljem da se izvrši analiza trenutnog poslovanja, gdje će se definisati uloga, pravac i aktivnosti budućeg djelovanja JP “Lokom” d.o.o.
-
Da Skupština JP “Lokom” izvrši analizu usklađenosti Statuta i drugih akata sa važećim zakonima.
PRESS OPĆINE