Delegacija Općine Novi Grad položila je danas cvijeće na mjesto masakra u ulici Žrtava fašizma u naselju Otoka, i učenjem Fatihe odala počast ubijenim sugrađanima. Na to mjesto, prije 27 godina, sa agresorskih položaja vojske Republike Srpske, iz pravca Nedžarića, ispaljene su tri granate od čijeg je eksplozivnog dejstva smrtno stradalo devet, a teže i lakše ranjeno 38 Sarajlija.
Sa istih položaja agresor je, samo dan ranije, ispalio projektile koji su ubili učiteljicu Fatimu Gunić i troje njenih učenika tokom održavanja nastave na Alipašinom Polju. Ovom prilikom je istaknuto da ovi događaji ne predstavljaju iznimku, jer je agresor tokom cijelog perioda opsade Sarajeva sistemski ubijao djecu i civile.
Predsjednik Savjeta Mjesne zajednice “Otoka”, Darko Ninić, podsjetio je da je od devetero ubijenih petero djece.
“Oni su taj dan, izašli da se igraju i razmišljaju kako da brže stignu do lopte i da im dan brže prođe. U jednom trenu je to sve nestalo. Tog dana su Srbi iz grada izveli kompletan konvoj svojih civila i onda se desio zločin. Na nama je da, pošto biološki sat neumoljivo otkucava i porodice žrtava nestaju, ostanemo u adetu obilježavanja ovakvih datuma da se zločin više nikada i nikome ne ponovi”, rekao je Ninić.
Hajrudin Grabovica, predsjednik Udruženja ubijene djece opkoljenog Sarajeva 1992 – 1995. godine, podsjetio je na važnost njegovanja kulture sjećanja, posebno u periodu kada, kako je kazao, Tužilaštvo BiH nije podiglo nijednu optužnicu za 11.450 ubijenih građana Sarajeva, od kojih je 1.601 dijete.
Ragib Hećo, otac ubijene Amine, rekao je da svake godine dolazi na obilježavanje i nada se da će dočekati pravdu, da će zločinci biti procesuirani.
“Svaka godina je teža i teža. Teško mi bude kad se sjetim koliko bi sad imala godina, 9 je imala kad je ubijena, a sad bi imala 36 i bila majka”, kazao je Hećo.
U masakru u ulici Žrtava fašizma ubijeni su: Elma Geko, Slavojka Govedarica, Semir Haseta, Amina Hećo, Ajdin Hodžić, Ibrahim Huskić, Vinko Lončar, Silvijo Mačorović i Božidar Šuka.
Cvijeće su, pored porodica ubijenih, položile i delegacije Kantona Sarajevo, Grada Sarajeva, Savjeta Mjesne zajednice “Otoka”, Osnovne škole “Mehmedalija Mak Dizdar”, te predstavnici Udruženja ubijene djece opkoljenog Sarajeva 1992-1995. godine, Unije civilnih žrtava rata, “AntiDayton” pokreta i političkih stranaka koje djeluju na području Novog Grada.
PRESS OPĆINE