Učenjem Fatihe, minutom šutnje i polaganjem cvijeća na spomen-obilježje na Trgu ZAVNOBiH-a, na Alipašinom Polju, danas je obilježena 27. godišnjica pogibije učiteljice Fatime Gunić i njenih učenika. Obilježavanju su, pored članova porodice ubijenih, prisustvovali i predstavnici Općine Novi Grad, na čelu sa Nezirom Hadžićem, predstavnici Kantona Sarajevo i Grada Sarajeva sa gradonačelnikom Abdulahom Skakom.
Minobačka granata, ispaljena sa položaja vojske Republike Srpske iz pravca Nedžarića, prekinula je živote Adisa Mujala i Vedada Mujkanovića, koji su tada bili treći razred, Feđe Salkića, koji je bio prvi razred i njihove učiteljice Fatime Gunić. Oni su ubijeni u momentu kada je u improviziranoj učionici učiteljica Gunić održavala nastavu, a gelerima minobacačke granate tog kobnog dana teže i lakše su ranjena još 23 učenika.
Direkor Osnovne škole “Fatima Gunić”, Hajrudin Ćuprija, kazao je da već sedmu godinu ne može da spava noć pred obilježavanje godišnjice ovog gnusnog zločina. Podsjetio je da je granata ispaljena planski, da nije riječ o zalutaloj granati, jer je neko dobro sračunao i odredio kote, znao kada se završava nastava prvoj smjeni i kada počinje druga, jer tada ima najviše učenika.
“Imamo činjenicu da nakon 27 godina od zločina, kada je u 10:55 sati iz pravca Nedžarića ispaljena srbo-četnička granata, niko nije odgovarao. Taj predmet je skriven u ladicama Tužilaštva i naša obaveza je da to dodatno sakrijemo od zaborava”, poručio je Ćuprija.
U prostorijama Osnovne škole “Fatima Gunić” otvorena je spomen-učionica u znak sjećanja na ubijenu djecu i učiteljicu.
“To je jedan mali muzej koji smo pozicionirali u “srcu škole”, simbolično da bude u srcu generacija koje sada pohađaju školu, ali i u srcu budućih generacija. U vremenu u kojem sada živimo i kada 20 kilometara od škole imamo veličanje ratnih zločinaca, onih koji su naredili da se ispali ta granata, daju se nazivi obrazovnim ustanovama po ratnim zločincima i to podržavaju mladi ljudi koji tada nisu bili rođeni. To nas dodatno obavezuje da naše generacije ne zaborave ono što se desilo, ne da bi mrzili zločince, nego da ne dozvole da se to opet ponovi”, kazao je Ćuprija.
Adis Mujalo, dječak koji je pohađao treći razred kada su ga agresori ubili, danas bi imao 36 godina. Njegov otac Selim svake godine dolazi na obilježavanje.
“Teško mi je. Bol i tuga je ista, sjećanje je isto kao i tada kad sam ovdje našao mrtvog sina. Život mi se od tada promijenio”, kazao je Mujalo.
Cvijeće na spomen-obilježje položili su i predstavnici OŠ “Fatima Gunić”, Savjeta Mjesne zajednice Alipašino Polje B1 i B2, Udruženja ubijene djece opkoljenog Sarajeva 1992-1995. godine, Unije civilnih žrtava rata i udruženja “Svjedoci svog vremena”.
PRESS OPĆINE