Polaganjem cvijeća i učenjem Fatihe na parking prostoru u ulici Trg djece Dobrinje, danas je obilježeno 28 godina od deblokade Dobrinje. Cvijeće su položile delegacije Općine Novi Grad, Općinskog vijeća Novi Grad, Ministarstva za boračka pitanja Kantona Sarajevo, JOB “Unije veretana” općine Novi Grad, Koordinacije boračkih udruženja Novi Grad, Savjeta mjesne zajednice “Dobrinja C”, te predstavnici političkih partija koje djeluju u općini Novi Grad.
Obilježavanje ovog značajnog datuma održano je u organizaciji Jedinstvene organizacije boraca “Unija veterana” Novi Grad, a u saradnji sa Općinom Novi Grad Sarajevo.
Dobrinja je za agresora bila od taktičkog i strateškog značaja, jer se nalazila u blizini aerodroma, okružena kasarnama i skladištima vojne opreme. Stotinjak dana je ovo naselje bilo u dvostrukom obruču, a pripadnici Teritorijalne odbrane su pokazali hrabrost i odlučnost u odbrani ovog naselja od agresora.
Tajib Delalić, pomoćnik načelnika za boračka pitanja, rad, socijalna pitanja i zdravstvo, u obraćanju prisutnima, upozorio je na jačanje fašističkih snaga, koje nikad ne miruju, samo se pritaje i čekaju priliku da napadnu.
“Jake snage su bile koncentrisane oko Dobrinje, ona je bila značajno čvorište kuda su se htjele kretati četničke snage. Hrabri branioci Dobrinje su to spriječili. Vidite šta se danas dešava oko nas kad pobijede zločinci. U Crnoj Gori su pobijedili ljudi koji su u protekloj agresiji napadali BiH i oni danas prijete Bošnjacima u Crnoj Gori. Fašizam malo miruje i kad mu se ukaže prilika, izleti iz ljudi, pa oni napadaju nedužne ljude. Moramo biti oprezni, jer fašizam se samo pritajio i napast će nas čim mu se pruži prilika”, poručio je Delalić.
Delalić je pozvao na oprez i jedinstvo i naglasio: “Budimo spremni da budemo u odbrani države BiH, da ona bude prosperitetna, jednaka za sve narode i građane i da sa ovom BiH idemo dalje. Ne bude li tako, opet će Bosnom teći krv.”
Adem Kajanija, predsjednik JOB “Unija veterana” Novi Grad, kazao je da je u periodu agresije granatiranje bilo svakodnevno, te je donesena odluka da se 2. septembra krene sa deblokadom Dobrinje, ali i Sarajeva.
“Civili su ginuli u redovima za vodu i hljeb. Linije razgraničenja su bile nedaleko od ovog parking, naša prva linija je bila u jednoj zgradi, a četnička u drugoj. Akcija je počela u jutarnjim satima, četnici sun as dočekali čim smo prešli cestu. Gdje god su vidjeli da se nalazimo oni su ubijali, sve je bilo pod artiljerijskom i snajperskom vatrom. Međutim, oni nisu uspjeli pomaći linije razgraničenja zahvaljujući Dobrinjcima. Svaki dan bi se moglo pisati o akcijama na Dobrinji”, kazao je Kajanija.
On je istakao da se mora podići kultura sjećanja na jedan viši nivo i prenijeti na omladinu kroz školske i druge aktivnost.
U borbama koje su vođene na današnji dan poginuli su: Marko Đurić, Fadil Ploska, Nedžad Alihodžić, Muharem Kalamujić, Mehmed Hadžikarić, Zoran Milićević, a 24 borca su ranjena.
PRESS OPĆINE