U Centru za kulturu Dobrinja – vila Hadžihalilovića, u ponedjeljak, 06.07.2020. godine obilježena je godišnjica osnivanja 5. Motorizovane brigade sa Dobrinje, u prisustvu članova porodica šehida i poginulih boraca, demobiliziranih boraca ARBiH, rvi i drugih gostiju. Obilježavanje 28. godišnjice ove brigade, koja je dala izuzetan doprinos u odbrani Dobrinje i grada Sarajeva od srpskog agresora, održano je u bašti vile Hadžihalilovića, uz poštivanje mjera zaštite od širenja koronavirusa.
Peta motorizovana brigada formirana je 6. jula 1992. godine na Dobrinji, kao reakcija odbrane naselja od agresora, a koje je u potpunosti bilo odsječeno od grada. Borci 5. Motorizovane brigade, svojom hrabrošću i odlučnošću uspjeli su da odbrane Dobrinju koja je bila 72 dana u blokadi. Nakon uspješne odbrane na prvoj liniji, borci su zajedno sa drugim jedinicama 1. Korpusa Armije RBiH dali doprinos u borbama na prostorima Igmana, Bjelašnice i Treskavice. Peta motorizovana brigada ima mnogo svojih heroja, od kojih je 11 odlikovano najvišim priznanjem „Zlatni ljiljan“.
Dobrodošlicu je prisutnima poželio Denis Muminović, predsjednik Udruženja, a o nastanku, historiji i herojima 5. Motorizovane brigade u periodu 92 – 95. godina, govorio je Faruk Jabučar, borac Armije RBiH sa značajnim komandnim dužnostima u periodu 1992.-1995.
Hajriz Bećirović, aktivni sudionik u pripremi, organizaciji, naoružavanju i odbrani RBiH, i autor knjige „Dobrinjska ratna drama“, napisane da nove generacije podsjeća i uči o našoj historiji, uručio je svoje knjige članovima šehidskih porodica, ističući da su svi koji su živjeli u ratnom periodu na području Dobrinje veliki heroji.
Predsjednik Organizacionog odbora Reuf Vejo, ratni operativac Dobrinjske brigade ukazao je također na bitne detalje iz perioda ratnih dešavanja na Dobrinji.
Muharem Hamzić, autor knjige „Dobrinjska tvrđava“, koju je posvetio svim borcima Dobrinje koji su dali svoje živote braneći Dobrinju od agresora, ali i svim njenim stanovnicima, Hamzić je također uručio porodicama šehidskih porodica.
Događaj je upotpunjen nastupom hora Dobrinjske brigade i Kulturno umjetničkog društva „Dobrinja 93“.
Za organizaciju događaja pobrinuo se sekretar Udruženja Benjamin Poturak, sin rahmetli Senada Poturka Senčija, “Zlatnog ljiljana” koji je poginuo 19. juna 1992. godine braneći svoj grad i domovinu od srpskog agresora.
PRESS OPĆINE