Polaganjem cvijeća na spomen – obilježje i odavanjem počasti šehidima i poginulim borcima Armije Republike Bosne i Hercegovine, u dvorištu škole „Aleksa Šantić“ danas su obilježeni Dan nezavisnosti BiH i Dan Mjesne zajednice “Saraj Polje”.
Cvijeće na spomen – obilježje, položile su delegacije Općine Novi Grad Sarajevo, Savjeta MZ, boračkih udruženja, porodice poginulih boraca, rodbina i prijatelji, te učenici i nastavnici OŠ „Aleksa Šantić“ i političkih partija.
U velikoj sali škole „Aleksa Šantić“ priređen je bogat kulturno – umjetnički program posvećen 1. martu – Danu nezavisnosti Bosne i Hercegovine. Tom prilikom učenici su priredbom “Čežnja za Bosnom”, a direktorica škole Rasija Ibrahimović, svojim obraćanjem, uputili jasnu poruku o važnosti obilježavanja ovog značajnog datuma u historiji naše domovine.
Direktorica Ibrahimović istakla je dužnost svih nas da mlade generacije učimo ljubavi i očuvanju jedine nam domovine Bosne i Hercegovine, dodajući da ova obrazovna ustanova, svake godine zajedno sa Općinom Novi Grad, obilježava Dan nezavisnosti države BiH i Dan mjesne zajednice i sjeća se najhrabrijih sinova koji su svoje živote ugradili u temelje suverene i nezavisne BiH.
„Prvi put smo manifestaciju ovog tipa održali 1993. godine, kada smo „pod zemljom“ učili i radili. Od tad je prošlo 28 godina, a ja sam uvijek u ovoj školi, u kojoj su odgojene mnoge generacije. Posebno me raduje činjenica da je u ovoj školskoj godini upisano sedam odjeljenja prvih razreda. One ratne ‘93. godine smo imali 1.400 djece. Sve uspjehe koje smo postigli, ne bismo mogli postići da nemamo jaku lokalnu zajednicu“, kazala je direktorica Ibrahimović.
Predsjednik Savjeta MZ „Saraj Polje“ Hamdija Lagumdžić istakao je da je 1. mart jedan od najvećih i najznačajnijih datuma u cjelokupnoj historiji Bosne i Hercegovine. Tada smo, naglasio je, uz ogromne ljudske žrtve, stvorili svoju slobodnu i nezavisnu državu BiH.
„Prije svega, okupili smo se da položimo cvijeće na spomen – obilježje borcima, pripadnicima jedinice koja je branila prostore Nedžarića, Saraj Polja i naravno općine Novi Grad. Bio sam zajedno sa ovim šehidima i poginulim borcima čija su imena ovdje ispisana, ovdje ima 36 imena, sve sam ih lično poznavao. Svi su oni imali svoje živote, svoje porodice, svoju mladost. Sada bi njihova djeca i unuci vjerovatno išli u ovu ili neku drugu školu, ali, eto, oni su svoja imena uklesali ovdje i ugradili u temelje naše suverene, nezavisne Republike Bosne i Hercegovine“, rekao je Lagumdžić.
U MZ „Saraj Polje“ realizirani brojni projekti
U svom obraćanju prisutnima Lagumdžić je naglasio da je mjesna zajednica “Saraj Polje” jedna od najvećih u Novom Gradu, sa oko 8.500 stanovnika, te da je zahvaljujući Općini Novi Grad, u protekloj godini doživjela niz značajnih promjena. Urađeno je dosta posla na stvaranju ugodnijeg ambijenta za življenje stanovnika. Prije svega, urađena je sanacija fasade oštećene od teškog ratnog razaranja na stambenom objektu u ulici Senada Mandića – Dende 2, 4 i 6. Obnovljen je i stavljen u funkciju vrtić „Žubor“, postavljena je nova javna rasvjeta, asfaltirane saobraćajnice, izgrađene pješačke staze, izvršena rekonstrukcija spomen – obilježja u dvorištu OŠ „Aleksa Šantić“, saniran je parking kod Doma zdravlja „Saraj Polje“. Također, obnovljen je krov stambene zgrade na Teheranskom trgu broj 7, sanirani su trotoari i postavljena zaštitna ograda, od spoja ulica Aleja Bosne Srebrene prema ulici Ramiza Salčina, do Centra za slijepu i slabovidnu djecu i omladinu. Sanirano je i sportsko igralište na Teheranskom trgu, a pored škole izgrađen je park, te mnogi drugi projekti.
„U ime Savjeta MZ dužan sam da se zahvalim načelniku Općine Novi Grad gospodinu Semiru Efendiću i njegovim saradnicima, nadležnim službama koje su pomogle da se život u našim naseljima učini boljim“, kazao je Lagumdžić.
Ovom prilikom zaslužnim pojedincima i kolektivima dodijeljene su zahvalnice za doprinos u razvoju mjesne zajednice.
PRESS