Bošnjačka zajednica kulture “Preporod” organizovala je izložbu pod nazivom “Bošnjačka književnost u 100 knjiga” u Centru za kulturu Dobrinja – vila Hadžihalilovića. Izložba se realizira u okviru saranje Općine Novi Grad Sarajevo i Galerije “Preporod” s ciljem obogaćivanja obrazovno – kulturnih sadržaja na području novogradske općine.
Izložba je danas otvorena uz prisustvo brojnih posjetitelja, ljubitelja pisane riječi. Otvaranju su prisustvovali predsjednik BKZ “Preporod” Sanjin Kodrić, pomoćnik načelnika Općine Novi Grad za boračka pitanja, rad, socijalna pitanja i zdravstvo Taib Delalić, te predstavnici Službe za obrazovanje, kulturu i sport Općine Novi Grad.
„Izuzetno mi je drago kada BKZ „Preporod“ organizuje neku aktivnost i drago mi je što ste došli da posjetite ovu nama značajnu izložbu. BKZ „Preporod“, pored ove, realizira niz aktivnosti kroz koje promoviše kulturu vezanu za nas Bošnjake. Značajno je što imamo instituciju koja o tome vodi računa, jer mi Bošnjaci smo vazda nešto pamtili, nismo pisali, sad imamo ljude koji pišu, i sve treba pisati, jer ako se ne piše, u historijskim okvirima vas nema nigdje“, rekao je u svom obraćanju Taib Delalić.
Edicija „Bošnjačka književnost u 100 knjiga“ književno – naučni je projekt, čiji je cilj književno – historijska sistematizacija i afirmacija povijesti bošnjačke književnosti počev od srednjeg vijeka i početaka bošnjačkog književnog stvaranja, pa sve do savremenosti i recentnog književnog trenutka. Edicija se kontinuirano objavljuje počev od 1995. godine, a čini je planiranih 20 kola od po pet knjiga, tj. sveukupno 100 knjiga, pri čemu je dosad objavljeno 12 kola (60 knjiga), dok je 13. kolo u pripremi.
„Bošnjačka zajednica kulture “Preporod“ je temeljna i u našem slučaju najstarija kulturna institucija Bošnjaka. Iz “Preporoda“ su potekli svi temeljni projekti koji su nas definirali kao narod, a biti pripadnikom nekog naroda znači biti pripadnikom neke kulture. Ovu ediciju “Bošnjačka književnost u 100 knjiga“ možemo opisati kao golemu antologiju najvažnijih autora iz ukupne bošnjačke književnosti, odnosno od zapisa na stećku, Humačke ploče, pa sve do danas. Naš identitet je desetljećima bio suspendiran, postaojali su Meša Selimović, Mak Dizdar, Derviš Sušić, ali nije postojala književnost kojoj oni pripadaju, ni bošnjačka ni bosanskohercehovačka. Iz potrebe da se afirmiramo kao narod, nastao je „Preporod“, ali i ova edicija. Ova izložba je pokušaj da se u svoj svojoj raskoši predstavi ova edicija“, rekao je Sanjin Kodrić.
Izložba će biti otvorena do 31. decembra 2019. godine, radnim danima od 9 do 16 sati.
PRESS