Polaganjem cvijeća na spomen – obilježju i mezarju u Boljakovom Potoku, predstavnici Općine Novi Grad Sarajevo, boračkih udruženja, građani i saborci obilježili su 27. godišnjicu bitke za oslobađanje kote Vis na brdu Žuč i godišnjicu pogibije Smaila Smaje Šikala, dobitnika najvećih ratnih priznanja “Zlatni ljiljan” i “Medalja za hrabrost”, te pomoćnika komandanta za bezbjednost Feriza Tumbula i komandira četa Senada Čolića i Nusreta Brkića.
Rahmetli Smajo Šikalo bio je komandir Vojne policije 2. Viteške motorizovane brigade Armije RBiH i jedan od prvih dobrovoljaca koji su se prijavili da brane svoj grad početkom agresije na BiH. Prvi put je ranjen u borbama kod Elektroprivrede 1992. godine, a posljednji kod Sokolja, kada ga je geler pogodio u glavu dok je pomagao ranjenom saborcu. Nakon sedam dana podlegao je povredama.
Obilježavanju godišnjice bitke za odbranu Žuči i pogibije komandanta Šikala ,prisustvovali su građani, rodbina i prijatelji poginulih i preživjelih boraca Armije RBiH.
Istinski heroj i čovjek iz naroda
Predsjednik Udruženja Sado Šatrović istakao je da se danas obilježava bitan datum iz perioda 1992 – 1995. godine, odnosno 27. godišnjicu bitke za oslobađanje kote Vis i pogibije Smaje Šikala Zlatnog ljiljana i nosioca Medalje za hrabrost. „Udruženje „Druga viteška motorizovana brigada“ trudi se da sačuva od zaborava naše istinske heroje koji su se borili za našu zemlju. Za Smaju Šikala mogu reći da je bio istinski heroj i čovjek iz naroda“, kazao je Šatrović.
Među prisutnima je bio i Refik, brat rahmetli Smaje. Istakao je da je obilježavanje značajnih datuma iz naše bliske prošlosti, sjećanje na ljude koji su ginuli i borili se u toku agresije na BiH i koji su branili ovaj narod i državu. „Međutim, sam odziv mještana iz ovog naselja i naše općine, čast ovim ljudima što su došli, sa općinskim načelnikom Semirom Efendićem i njegovim saradnicima, je jedan dokaz da mi ne vrednujemo ništa. Nije mala stvar dati život, ni onome što je prelazio preko piste, ni onome što je stradao nesretnim slučajem, a kamo li onima koji su svoj život dali u direktnim borbama“, naglasio je Ramiz dodajući:
„Najteža bitka bila je u zoni 2. Viteške brigade i odlučna bitka za odbranu grada Sarajeva, jer su četnici trebali da prođu preko Sokolja, da zauzmu Stupsku petlju i tada bi čitav grad došao u pitanje. Taj dan je bio najkritičniji, tada je mom rahmetli bratu Safet Zajko, komandant brigade, rekao: „Smajo, ako ne odbranimo Sokolje grad pada“, i on je krenuo. Svi su pošli za njim. Na putu do Sokolja ranjeno je nekoliko boraca, a on je poginuo kad su uvezali linije, kad su vratili četnike, kad su vratili naše linije odbrane“.
Smajina sestra Enisa o rahmetli bratu priča sa sjetom, sjeća ga se, kao i njegovi saborci i komšije, samo po lijepom. „Za njega imaju samo riječi hvale. On o svojim dobrim djelima nikad nije pričao, jednostavno je bio takav, činilo se da je hladan, ali je bio jako emotivan. Meni zaista mnogo znači kada od naroda čujem da im je moj brat na bilo koji način pomogao“, kaže Enisa.
Obilježavanju godišnjice pogibije Smaje Šikala i njegovih saboraca, te oslobađanja kote Vis, prisustvovali su i cvjeće položili i predstavnici Mjesne zajednice „Alipašin Most -1“ i Savjeta MZ, Općinskog vijeća Novi Grad Sarajevo, Osnovne škole “Umihana Čuvidina”, te političkih partija.
Povodom obilježavanja ove godišnjice, danas će se u multimedijalnoj sali Općine Novi Grad Sarajevo održati Akademija – sjećenje na lik i djelo Smaila Smaje Šikala.
PRESS