U Centru za kulturu Dobrinja – vila Hadžihalilovića danas je otvorena izložba originalne arhivske građe Senada Šabovića “STEĆCI – Kulturna baština Bosne i Hercegovine” uz prisustvo predstavnika Službe za obrazovanje, kulturu i sport Općine Novi Grad, kulturnih djelatnika, prijatelja Senada Šabovića, osnivača i direktora Fondacije „Stećak u Bosni i Hercegovini i učenika Osnovne škole “Skender Kulenović”.
Šabović je kroz desetogodišnji period sakupio oko 6.000 arhivskih jedinica, koje se odnose na naše najistaknutije istraživače stećaka, u prvom redu Šefika Bešlagića, a potom Nede Miletić, Ćire Truhelke, Ranka Rosića, Toše Dabca, Mirjane Ljubinković – Ćorović, Stjepana Gunjače i drugih brojnih naučnih i kulturnih radnika iz bivše Jugoslavije. Među najznačajnijim arhivskim dokumentima nalazi se i rukopis popisa stećaka sa područja Bosne i Hercegovine, a koji je korišten kao materijal za knjigu „ Stećci – kataloško – topografski pregled.
Na izložbi su predstavljani originalni arhivski dokumenti i fotografije na 20 panoa, na svakom panou predstavljena je po jedna nekropola. Uz to, posjetitelji će imati priliku pogledati i 20 crno – bijelih fotografija stećaka sa raznih lokaliteta u Bosni i Hercegovini.
Glavni donator pomenute građe je porodica Bešlagić koja je poklonila rukopisnu zaostavštinu, fotografije i lične predmete Šefika Bešlagića. Uz porodicu Bešlagić, donatori su i prof. dr. Besim Spahić i Mladen Miloradović. Najveći dio arhivske zbirke se odnosi na Šefika Bešlagića i njegov naučno-istraživački rad na evidentiranju, popisu, zaštiti i popularizaciji stećaka. U okviru Zbirke koja broji oko 6.000 arhivskih jedinica, nalazi se i dokumentarna građa nastala radom mnogih drugih naučnih i kulturnih radnika.
Na samitu UNESCO-a u Istanbulu, 2016. godine donesena je Odluka o upisu stećaka na Listu svjetske kulturne baštine. Na listi se nalazi ukupno 28 nekropola, od kojih se 20 nalaze na teritoriju Bosne i Hercegovine, dok su po tri na području Srbije i Crne Gore i dvije na teritoriji Hrvatske.
Iako je današnjoj javnosti manje poznato, prvu inicijativu za nominaciju stećaka na Listu svjetske kulturne baštine pokrenuo je upravo Šefik Bešlagić, kojem bez sumnje pripada dio zasluga za cjelokupnu valorizaciju značaja stećaka. Stoga sadržaj izložbe, uglavnom se odnosi na rad Šefika Bešlagića nakon njegovog odlaska u penziju.
Izložba će biti postavljena do 8. novembra, a može se pogledati u periodu od 8 do 16.30 sati. Ulaz je slobodan.
PRESS