Služba za boračka pitanja, rad, socijalna pitanja i zdravstvo Općine Novi Grad Sarajevo provodi projekat »Grad/općina po mjeri djeteta«. Na 15. sjednici Općinskog vijeća održanoj 29.03.2018. godine usvojen je Akcioni plan za djecu Općine Novi Grad Sarajevo za period 2018.-2020. godina. Isti ima za cilj da sagleda sveobuhvatne potrebe djece i mladih na lokalnom nivou i identifikuje nedostajuće kapacitete koji će u naznačenom periodu u skladu sa planiranim aktivnostima biti nadomješteni, što će u konačnici doprinijeti napretku u ostvarivanju i poštivanju prava djece i mladih na lokalnom nivou.
U okviru realizacije projekta »Grad/općina po mjeri djeteta« egzistira Dječiji parlament Općine Novi Grad Sarajevo, čiji su predstavnici, predsjednik Adin Memić zajedno sa bivšim predsjednikom DP-a Farisom Bučom dobili priliku da se obrate članovima Ujedinjenih nacija Komiteta za prava djeteta u Ženevi, te da iznesu mišljenje i prezentuju izvještaj o položaju djece u našoj zemlji.
Konvencija o pravima djeteta je usvojena od strane Ujedinjenih nacija 20. novembra 1989. godine kao prvi međunarodni dokument koji je precizno i temeljito opisao prava djeteta. Zemlja potpisnica Konvencije je i Bosna i Hercegovina. Potpisivanjem Konvencije, svaka država se obavezala da podnosi izvještaje o stanju prava djece. Izvještaji se podnose i od strane nevladinih organizacija, Institucije ombudsmena i međunarodnih agencija poput UNICEF-a.
Adin Memić, član Dječijeg parlamenta Općine Novi Grad Sarajevo, govorio je na temu „Pravo na kvalitetno obrazovanje“, te predstavio poteškoće u obrazovnom sistemu i istakao kao najveći problem to što o njemu odlučuju samo oni koji su davno izašli iz školskih klupa, a ne konsultuju profesore i djecu. „Potrebno je obratiti više pažnje praktičnoj nastavi, poboljšati opremljenost kabineta neophodnom opremom, poboljšati higijenu u školama. Također je neophodno povesti računa o opsežnosti gradiva, odnosu profesora prema učenicima, kao i učenika prema profesorima“, naveo je Adin Memić predsjednik DP-a. On je istakao da su članovi Komiteta bili iznenađeni činjenicom da je u Bosni i Hercegovini samo osnovno obrazovanje obavezno, ali da su bili zadovoljni izlaganjem i da su pokazali interesovanje za rješavanje problema djece iz BiH. Pomoć i podršku u pripremi i predstavljanju izvještaja pružio je i Faris Bučo, bivši predsjednik Dječijeg parlamenta Općine Novi Grad Sarajevo.
„Općina Novi Grad Sarajevo kroz implementaciju projekata socijalne zaštite vodi računa i o aktivnoj participaciji djece, kako bi bili sudionici u kreiranju politika koje se odnose na njihova prava na lokalnom nivou. Projekat »Grad/općina po mjeri djeteta« doprinosi poboljšavanju aktivnosti na nivou općine na zaštiti prava djece u skladu sa evropskim standardima, a Akcionim planom za djecu Općine Novi Grad Sarajevo za period 2018.-2020. godina je obezbijeđena poptunija zaštita prava djece u svim segmentima i oblastima života”, istakla je Amra Hašimbegović Vučković, koordinator projekta »Grad/općina po mjeri djeteta«.