Svečana akademija „Devet Heroja“ posvećena 1. martu – Danu nezavisnosti Bosne i Hercegovine održana je, 25. februara, u prepunoj multimedijalnoj sali Općine Novi Grad Sarajevo, uz prisustvo velikog broja članova porodica šehida i poginulih boraca Armije RBiH, rvi, demobiliziranih boraca, komandanata i armijskih generala, predstavnika Općine Novi Grad, direktora i nastavnog osoblja škola s područja Novog Grada, te učenika, njihovih roditelja i drugih građana.
Obilježavanje Dana nezavisnosti naše domovine organizirao je kolektiv Osnovne škole „Fatima Gunić“, a za ovu priliku pripremljen je bogat kulturno – historijski program, prožet muzičkim, glumačkim i recitatorskim nastupima učenika škole.
Ovim povodom predstavljena je i izložba umjetničkih slika Adne Šehić, učenice 9. razreda škole „Fatima Gunić“, autorice portreta devet heroja odbrambeno – oslobodilačkog rata: Izeta Nanića, Safeta Hadžića, Mehdina Hodžića, Midhada Hujdura Hujka, Hajrudina Mešića, Safeta Zajke, Envera Šehovića, Adila Bešića i Nesiba Malkića boraca Armije RBiH koji su u temelje slobodne i nezavisne BiH utkali svoje živote, a kojima je posthumno dodijeljeno ratno priznanje Narodni heroj oslobodilačkog rata.
Ovom prilikom Adna je kazala da joj je bila velika čast nacrtati likove heroja, ljudi koji su poginuli u ratu od 1992-1995. godine braneći BiH od agresora. „ Kada sam crtala likove heroja razmišljala sam, oni su je branili u ratu a ja je na ovaj način branim u miru“, kazala je Adna. O svakom od devet narodnih heroja pojedinačno su govorili učenici obučeni u maskirne uniforme, baš onakve kakve su nosili branioci naše domovine. Imena naših heroja posebno se treba sjećati, jer njihovo je djelo ono što danas živimo, to je država BiH.
Prisutnima je dobrodošlicu poželio direktor škole Hajrudin Ćuprija. On se ovom prilikom zahvalio rukovodstvu Općine Novi Grad na pruženoj tehničkoj podršci pri realizaciji akademije, TVSA koja je kompletan program snimila i emitirat će ga na Dan nezavisnosti BiH, te učenicima i njihovim nastavnicima koji su pripremili program, istakavši da je manifestacija odgovor na antiustavna i antidejtonska obilježavanja koja su prisutna u našoj državi.
O Danu nezavisnosti BiH govorio je armijski genaral Hajrudin Grabovica koji je podsjetio na značaj 1. marta, jednog od najvažnijih datuma u historiji BiH. Također je podsjetio da je Skupština RBiH odlučila da se 29. februara i 1. marta 1992. godine sprovede referendum, te da je za suverenu i nezavisnu BiH glasalo 64,31 posto građana sa pravom glasa (99,4 posto). Dodao je da je nedugo nakon proglašenja nezavisnosti BiH uslijedila i agresija na našu zemlju.
„Danas su širom BiH ostali tragovi najvećeg i najmonstruoznijeg zločina i genocida počinjenog nad bošnjačkim narodom. O tome svjedoče spomenici, šehidska groblja i nišani boraca koji su poginuli braneći domovinu od agresora. Na nama je da ih se sjećamo sa dužnim poštovanjem. Na nama je da prenosimo istinu na mladost, da znanjem i učenjem pobjeđujemo one koji retrogradno razmišljaju, koji još uvijek ne žele da priznaju svoja zlodjela koja su počinili u BiH“, kazao je Grabovica. Poručio je da moramo jačati patriotsku svijes i organizirati što više ovakvih skupova, te prenositi znanja i iskustva na mlađe generacije.
Akademija je završena interpretacijom muzičke kompozicije „Devet Heroja“ u izvedbi Mustafe Isakovića, autora kaside posvećene devetorici heroja Armije Republike Bosne i Hercegovine, a koja je prije godinu i po javnosti premijerno predstavljena u Općini Novi Grad.
PRESS