Država je amanet predaka i odgovornost potomaka, temelj identiteta koji se ne napušta
U multimedijalnoj sali Općine Novi Grad Sarajevo, večeras je održana akademija povodom sjećanja na heroja odbrambeno -oslobodilačkog rata, Zlatnog ljiljana, brigadnog generala Safeta Hadžića i njegovih saboraca.
Akademiji su prisustovali članovi porodice rahmetli Safeta, supruga, sin, kćerke, sestre, saborci, prijatelji, predstavnici izvršne i zakonodavne vlasti, vjerskih i kulturnih institucija, boračkih udruženja, učenici Pete gimnazije, sa pomoćnicom direktorice Dženanom Muslić, te drugi građanii koji su došli odati počast jednom od devet heroja odbrane, simbola otpora i slobode u Bosni i Hercegovini.
Prisutnima su se obratili najmlađa kćerka rahmetli Safeta, Amila Hadžić – Glušac, bivši komndant Četvrte muslimanske slavne brigade Armije RBiH, dobitnik ratnog priznanja “Zlatni ljiljan” i ” Grb sa zlatnim mačevima” Nezim Halilović Muderris, načelnik Općine Novi Grad Sarajevo Semir Efendić i ministar za boračka pitanja KS Omer Osmanović. Oni su govorili o ulozi rahmetli Safeta Hadžića u organizaciji otpora, te važnosti čuvanja uspomene na sve šehide i poginule borce.
Država je amanet predaka i odgovornost potomaka
Prisutnima se emotivnim riječima obratila najmlađa kćerka rahmetli Safeta Hadžića, Amila koja je imala tek tri godine kada je njen otac dao svoj život za odbranu domovine. Iako svoga oca nikada nije imala priliku upoznati, riječima ispunjenim ponosom i tugom, podijelila je svoje emocije i sjećanja koja je izgradila kroz priče članova porodice, saboraca i prijatelja.
“Danas, dok pred vama govorim, osjećam kako mi srce treperi, jer želim reći nešto o čovjeku kojeg nikada nisam srela, a toliko ga volim. O babi kojeg su svi voljeli. Kažu da je bio poseban, mudar, tih, odlučan, vizionar. Onaj koji je volio svoj narod i svoju zemlju više od života. Čovjek čije ime stoji uz najhrabrije sinove naše domovine. Poginuo je braneći ono što je sveto, državu, narod i čast. Bio je tamo gdje je bilo najteže, jer je živio s uvjerenjem da čovjek vrijedi onoliko koliko je spreman za druge dati. Ponosna sam, jer ime Safet Hadžić, jedan od devet heroja oslobodilačkog rata, “Zlatni ljiljan”, šehid, nosi vrijednost. Kroz njegovu žrtvu imam snagu i odgovornost da idem dostojanstveno i da nikada ne odustajem. Borba za BiH i dalje traje. Ima nas, onih koji pažljivo i s ljubavlju nose amanet, onih koji znaju šta je ljubav prema zemlji, narodu, ali i istini. Iako ga nikada nisam upoznala, babo mi je ostavio najvrijednije naslijeđe, državu i slobodu. Država je amanet predaka i odgovornost potomaka, temelj identiteta koji se ne napušta, a za slobodu se ne moli, za nju se gine. Moj babo, svi naši šehidi, poginuli borci, ratni vojni invalidi su nam to dokazali i zato ne smijemo i ne trebamo ih nikada zaboraviti” rekla je Amila.
Safetova i sve supruge naših šehida su heroji
Nezim Halilović Muderis evocirao je sjećanja na hrabrost i posvećenost domovini Safeta Hadžića. Istakao je i neizmjerni doprinos majki I supruga šehida, naglašavajući njihovu tihu, ali herojsku borbu koja traje decenijama nakon rata.
“Naš šehid Safet Hadžić je jedan od prvaka našeg naroda koji je, u vrijeme kada je mogao da bude u udobnom kabinetu i da pošalje na zadatak saborce, neiskusne, golobrade mladiće, predvodio tu grupu i na kraju postao šehid. Mi koji smo preživjeli agresiju na našu domovinu trebali bismo da razmislimo o svome životu i da li smo uistinu dosljedni, principijelni i odgovorni u pomen onoga što nam je povjereno. Pored toga što je Safet Hadžić naš heroj, jedan od devet naših heroja, isto tako je njegova supruga heroj našega naroda i sve supruge naših šehida. One su, i pored nerazumijevanja, na svoja pleća stavile veliku odgovornost, jer trebalo je 18. aprila 1992. godine da naša majka i supruga našeg šehida postane i majka i babo, i da odgoji, zaštiti i podigne svoju djecu. I ona je heroj. I ona zaslužuje, kao i druge majke naših šehida i heroja, puno naše poštovanje. A mi, koji smo nekada stajali po strani i nismo im ukazali poštovanje niti izašli u susret, od danas do smrti pred njima bismo trebali da stojimo mirno”, poručio je Muderis.
Safet je bio jedan od prvih koji je dao svoj život u pokušaju da se osigura oružje za Armiju RBiH
Načelnik Općine Novi Grad Semir Efendić u svom obraćanju istakao je presudnu ulogu rahmetli Safeta Hadžića u organizaciji otpora i pripremi za odbranu u najtežim danima.
“Znamo da su širom BiH bili mnogi pokolji, a tamo gdje su bili ljudi poput rahmetli Safeta, gdje se uspio organizovati otpor, situacija je bila znatno drugačija. On je bio jedan od prvih koji je dao svoj život u pokušaju da se osigura oružje za Armiju RBiH. On nije bio dužan ići u tu akciju, ali je ipak odlučio da ide i dao je svoj život u toj borbi. Ja bih volio da naše mlade generacije koje žive i odrastaju u Novom Gradu znaju ovo sve, a na nama je da ih upoznamo. Mi imamo plaketu “Safet Hadžić” koju dodjeljujemo za Dan Općine, imamo ulicu Safeta Hadžića, ali trebamo svi zajedno učiniti još nešto da se o Safetu i našim drugim herojima i njihovim osobinama koje su za nas vrlo važne, zna što više. Rahmetli Safeta nisam upoznao, ali kod njegovog sina Nezira sam primijetio osobinu da ima osjećaj da bude na strani naroda i uz narod. A izgraditi kod sebe taj osjećaj je zaista nešto vrijedno. O Safetu Hadžiću najviše mogu govoriti oni koji su ga poznavali, a mi ostali trebamo zapamtiti ono što smo čuli i naučiti druge o tome”, izjavio je načelnik Efendić.
Na samom početku programa Nejra Kovač i Admir Kustura, odsvirali su himnu naše jedine domovine Bosne i Hercegovine, a u ostatku programa nastupio je Jusuf Šito, voditelj programa bio je Benjamin Mušinović. Prisutni su, također imali priliku pogledati kratki film posvećen liku i djelu rahmetli Safeta Hadžića, o kojem govore rahmetli Alija Izetbegović i Ismet ef. Spahić, te Haris Silajdžić.

















