Na jednom od vrhova Jahorine, Košuta, od jučer se vihori zastava države Bosne i Hercegovine. Visina jarbola zastave koju su postavili pripadnici Gorske službe spašavanja – GSS Novi Grad uz podršku načelnika Općine Novi Grad Sarajevo Semira Efendića je 12 metara.
Postavljanju jarbola i podizanju zastave prisustvovali su i članovi Udruženje „Hasan Turčalo Brzi i saborci – Put spasa” iz Goražda, ATV klub “Motka” iz Vogošće, ATV “Hadžići”, ATV “Visoko”, ATV “Travnik”, kao i pojedinci vozači kvadova iz Goražda, Vareša, Brčkog i Sarajeva, a koji su bili i učesnici vožnje kvadovima pod nazivom “Vrhovima Bosanskih pobjeda”, koja je također jučer održana na relaciji Hranjen – Dujmovska Brda.
Radi se o planinskom vrhu nadmorske visine 1.907 metara na kojem se nekada nalazio komunikacijski radarski centar JNA avijacije i protivavionske odbrane, a koji je dejtonskom administrativnom linijom pripao Federaciji BiH, odnosno općini Trnovo, kao i gotovo cijela jugoistočna strana Jahorine, dok je preostali dio planine – sjeverozapadni dio na teritoriji manjeg bh. entiteta RS, gdje se nalazi i Ski centar Jahorina.
Gorska služba spašavanja Novi Grad Sarajevo je volontersko udruženje koje okuplja mlade entuzijaste, spremne i obučene za spašavanje u svim uslovima, bilo kad i bilo gdje. Ovo udruženje djeluje kao Služba traganja i spašavanja pri Službi civilne zaštite Općine Novi Grad Sarajevo, u skladu sa Zakonom o zaštiti i spašavanju Federacije Bosne i Hercegovine.
U svom sastavu imaju 68 spasioca, uključujući instruktore iz različitih oblasti, doktore i pripravnike volontere, koji su spremni odgovoriti na sve zadatke 24 sata dnevno, sedam dana u sedmici, 365 dana u godini. Njihove vještine uključuju spašavanje na vodi i pod vodom, potragu i spašavanje u urbanim sredinama iz ruševina (USAR) prema međunarodnim standardima, spašavanje sa visina u svim uslovima, kao i specijalizovana spašavanja iz jama i pećina, te potragu za nestalim osobama.
Gorska služba spašavanja Novi Grad Sarajevo je jedna od rijetkih organizacija koja raspolaže instruktorskim kadrom obučenim kroz međunarodne projekte u saradnji sa TiKA-om i Ministarstvom sigurnosti Bosne i Hercegovine.
Sve njihove akcije su ozbiljne, zahtjevne, stresne i od izuzetne važnosti za građane na teritoriji cijele Bosne i Hercegovine, pa i šire. Posebno su se istakli u akcijama spasavanja nakon razornog zemljotresa u Turskoj, gdje su ispod ruševina u gradu Hatay izvukli 10 preživjelih.