Danas je na mjestu pogibije, u ulici Ilije Engela br. 13, obilježena 31. godišnjica ubistva četiri civila, uključujući dvoje djece, koja su stradala 30. jula 1993. godine.
Porodice žrtava, delegacija Općine Novi Grad Sarajevo s načelnikom Semirom Efendićem, članovi Udruženja roditelja ubijene djece opkoljenog Sarajeva 1992-1995, Savjet Mjesne zajednice “Čengić Vila”, predstavnici političkih partija, prijatelji ubijenih, građani i komšije, obilježili su godišnjicu masakra učenjem Fatihe i polaganjem cvijeća na spomen-obilježje i odavanjem počasti nevino stradalim sugrađanima.
Načelnik Općine Novi Grad Sarajevo, Semir Efendić, ovom prilikom je istakao važnost sjećanja na tragične događaje naglasivši da je sama činjenica da postoji Udruženje roditelja ubijene djece opkoljenog Sarajeva dovoljno tužna, ali da nam to treba biti opomena i da uvijek moramo biti svjesni da nas niko neće zaštiti i spasiti ako mi kao narod i država nismo u stanju sami to uraditi.
„Sama činjenica da postoji Udruženje roditelja ubijene djece opkoljenog Sarajeva dovoljno je tužna i podsjeća nas kroz kakve je strahote prošao ovaj grad. Nažalost, živimo u svijetu u kojem se i danas djeca ubijaju, kao što je slučaj u Gazi. Jedna djevojčica, Irma, teško je ranjena na ovom mjestu, a kasnije je premještena u London na liječenje u operaciji “Irma”, što je bila medijski praćena akcija. Iako je liječenje trajalo godinu dana, Irma je na kraju podlegla povredama. Ta akcija je bila pokušaj zapadnih država da pokažu svoje “humanitarno lice” dok su u isto vrijeme držali embargo na Bosnu i Hercegovinu, zabranjujući joj da se brani. Moramo biti svjesni da nas niko neće zaštititi ako sami nismo u stanju da se branimo. Prvi preduslov za to je svijest o našoj situaciji i spremnost da se organizujemo i pripremimo”, izjavio je Efendić.
Na obilježavanju je bio prisutan i Izet Klino, brat rahmetli Elvire Hadžimuratović, koja je zajedno sa svojom kćerkom Irmom stradala na ovom mjestu prije 31 godinu.
„Sve je već rečeno, nekada šutnja sve govori. Vidite šta se i danas događa, još uvijek postoje oni koji negiraju šta je učinjeno. Moja sestra Elvira i njena kćerka Irma bile su nevine žrtve. Drago mi je da je njena druga kćerka odrasla i da sada ima svoju porodicu“, rekao je Klino.
Predsjednik Udruženja roditelja ubijene djece opkoljenog Sarajeva 1992-1995., Fikret Grabovica rekao je da su zločinci planirano i sistemski ubijali djecu i civile, te da je važno promovisati kulturu sjećanja kako nam se to više nikada ne bi dogodilo.
„Zločinci su planirano i sistematski ubijali djecu i civile, često u trenucima kada nije bilo intenzivnih borbenih dejstava, što dovoljno govori o njihovim namjerama. Ovdje smo da obilježimo još jednu tužnu godišnjicu i da čuvamo kulturu sjećanja, kako bi se prenosila na mlade jer taj dio historije nije obuhvaćen školskim programima. Nastavit ćemo i ubuduće promovisati kulturu sjećanja na različite načine i čuvati od zaborava događaje iz peridoa 1992.-1995. godine“, rekao je Grabovica.