Povodom obilježavanja 29. godišnjice genocida u Srebrenici, članice Centra za aktivno i zdravo starenje Novi Grad izradile su ručne radove u obliku cvijeta Srebrenice koje su dijelile građanima na Alipašinom Polju. Ove rukotvorine, izrađene s posebnom pažnjom i ljubavlju, predstavljaju simbol nevinosti i sjećanja na tragično izgubljene živote i genocid koji se dogodio 11. jula 1995. godine u Srebrenici.
Ovom prilikom, Belma Spaho, PR Centra za aktivno i zdravo starenje, istakla je značaj ovakvih aktivnosti kako za lokalnu zajednicu, tako i za članove Centra koji žele dati svoj doprinos u promicanju kulture sjećanja.
“Mi od početka obilježavamo sve značajne datume i godišnjice stradanja nevinih građana naše domovine i smatramo da je zaista bitno obilježavati i naglašavati kako se ovako nešto nikada ne bi dogodilo, ne samo nama nego nikome na svijetu. Baš za ovaj dan udružili smo dvije sekcije koje su dale svoj doprinos prilikom obilježavanja godišnjice genocida u Srebrenici. To je sekcija kluba čitalaca koja je pripremila recitaciju, dok je najveća zasluga pripala sekciji heklanja. Naše vrijedne članice spojile su našu tradiciju s danom obilježavanja genocida u Srebrenici i isheklale cvijet Srebrenice. Proces je bio dugotrajan, s obzirom na to da je heklanje kompleksno, a danas će svoje radove podijeliti ne samo našim članovima nego i građanima na Alipašinom Polju”, izjavila je Spaho.
Hrvat Alija, jedna od članica Centra za aktivno i zdravo starenje Novi Grad koje su učestvovale u izradi cvijeta Srebrenice rekla je da su ovi cvijetovi posveta za sve zrtve genocida u Srebrenici i da ne smijemo dozvoliti da se zaboravi šta se dogodilo 11. jula 1995. godine.
“Naše djevojke u Centru došle su na ideju da bismo mogli isheklati cvijet Srebrenice i počeli smo raditi na tom, a danas ćemo ove cvijetove podijeliti našim članicama, ali i prolaznicima. Moj otac je iz Srebrenice i zbog toga mi je ovo sve još teže. Radim sve od srca, za sve žrtve Srebrenice, ali i za mog oca. Mi treba da potenciramo i njegujemo kulturu sjećanja da se nikada ne zaboravi šta se dogodilo”, reklaje Alija.
Osim ručnih radova, članice sekcije čitalaca pripremile su recitale posvećene žrtvama genocida, a kroz svoje emotivne izvedbe, odale su počast onima koji su izgubili živote i podsjetiti na važnost čuvanja sjećanja na ove tragične događaje.