Polaganjem cvijeća i učenjem Fatihe na spomen obilježju poginulim šehidima i borcima kod Eko kuće na Mojmilu, te obilaskom drugih lokacija na kojima su vođene borbe za odbranu brda Mojmila i vodovoda, obilježena je 32. godišnjica jedne od najznačajnijih bitaka za odbranu Sarajeva i BiH od agresora.
Bitka za odbranu brda Mojmilo jedna je od najznačajnijih bitaka koje su vođene na prostoru Novog Grada u toku agresije na BiH. U periodu agresije 1992 -1995. godine Mojmilo brdo je predstavljalo važnu kotu u odbrani Novog Grada i Sarajeva. Agresor je htio da zauzimanjem ovog važnog mjesta stavi pod kontrolu grad i na taj način olakša svoj put ka zauzimanju i drugih dijelova Novog Grada i Sarajeva. Međutim, iako bez adekvatnog naoružanja, mladi i hrabri branitelji naše domovine to nisu dozvolili. Herojska borba pripadnika 101. brigade, specijalne jedinice MUP-a “Lasta” i jedinice Teritorijalne odbrane odbranila je Mojmilo.
Herojskim otporom branioca Armije RBiH, MUP-a i drugih jedinica agresor zaustavljen
Tajib Delalić, pomoćnik načelnika za boračka pitanja, rad, socijalna pitanja i zdravstvo, rekao je da se radi o jednoj od najznačajnijih bitaka u kojoj je herojskom borbom i otporom boraca Armije RBiH i MUP-a agresor spriječen u namjeri da osvoji brdo Mojmilo i stavi Sarajevo pod svoju kontrolu.
“Ovdje su se vodile žestoke bitke u toku agresije na Bosnu i Hercegovinu 1992.-1995. godine. Iza brda Mojmilo se nalazi Lukavica, a tamo je bio ogromni arsenal agresorskog naoružanja s kojim su bombardovali i gađali naše stanovništvo i pokušavali da osvoje brdo Mojmilo kako bi napravili dominantne kote da bi kontrolisali grad Sarajevo. Međutim, herojskim otporom branioca Armije RBiH, MUP-a i drugih jedinica to je zaustavljeno”, rekao je Delalić.
Dodao je da je naselje Mojmilo dalo mnoge heroje za slobodnu Bosnu i Hercegovinu, uključujući komandante Ramiza Salčina i Safeta Hadžića. “Sa ovoga područja su i Ramiz Salčin i Safet Hadžić i mnogi drugi heroji. Mi ćemo ovdje iznad napraviti jedan veliki jarbol sa zastavom RBiH i taj jarbol će biti dominantan na brdu Mojmilo. U Švrakinom Selu smo izgradili česmu komandantu Ramizu Salčinu, to je česma kojom se u ratu stanovništvo služilo za opskrbljivanje vodom, blizu kuće rahmetli Ramiza. Tu česmu ćemo otvoriti 22. augusta na godišnjicu pogibije komandanta Ramiza Salčina,” izjavio je Delalić.
Predsjednik Udruženja 101. motorizovane brigade, Bajro Čomor, istakao je da bi bilo mnogo teže odbraniti i Novi Grad i Sarajevo da se nije Mojmilo odbranilo od neprijateljskih snaga.
“Mi smo u sklopu današnjeg obilježavanja obišli mezarje komandanta MAD-a, spomen-obilježje u Olimpijskom Naselju, spomen-obilježje poginulim Romima, i mi smo ovaj dan uzeli kao zbir svih tih bitaka koje su se dogodile od marta 1992. do kraja juna 1992. godine. Neprijatelji su te 1992. godine pod krinkom izvođenja vojnih vježba izašli na rezervoar Mojmilo sa svojim tenkovima i transporterima, međutim, uz organizovani narod spriječeno je njihovo zadržavanje. A oni su od tog datuma i naredna tri mjeseca vršili napade na brdo Mojmilo. Da se nije odbranilo Mojmilo, sumnjam da bi se kasnije desile slavne Pofalićke bitke, da bi se desio 8. juni i Žuč i da bi se desile sve te slavne bitke kada smo počeli oslobađati našu državu. Da je Mojmilo palo, oni bi se povezali sa kasarnom Viktor Bubanj na Aneksu i samim tim bi došlo do presijecanja grada”, rekao je Čomor.
Samo zajedničkim naporima i trudom možemo popraviti stanje oko nas
Predsjedavajući Općinskog vijeća Novi Grad Mirza Selimbegović, rekao je da samo zajedničkim naporima i trudom možemo popraviti stanje oko nas, a da naši uzori trebaju biti hrabri borci koji su činili sve za odbranu Bosne i Hercegovine od agresora.
“Na ovom mjestu se vodilo dosta bitaka koje su bile presudne, a ni jedna sama od sebe ne bi bila uspješna da naši borci i na drugim dijelovima grada nisu dali sve od sebe. Iz tog razloga, posebno mlađim generacijama, ali i svima nama poručujem da uradimo svi ono što je do nas, da napravimo neki rezultat. Moramo svi da pokušamo dati najviše i najbolje što možemo da popravimo stanje oko sebe i sebi da izgradimo bolju budućnost. Ja vjerujem da je na taj način i ova najbolja generacija naših boraca razmišljala. Oni su ovdje dali sve od sebe, a vjerovali su da će i na drugim dijelovima i s druge strane dati sve od sebe i na kraju su uspjeli da poraze, kako često čujemo nadmoćnijeg agresora. Ali nisu oni uopće bili nadmoćni, oni su imali određene stvari na raspolaganju koje naši borci nisu imali, međutim oni nisu imali ni srce, ni hrabrost koju su naši borci imali. Sa tim pristupom i na taj način, kad svi damo najviše što možemo i sve ono što imamo na raspolaganju, uspjeh je zagarantovan,” kazao je predsjedavajući Selimbegović.
Treba da pričamo našoj djeci o herojima koji su odbranili državu
Ministar za boračka pitanja Kantona Sarajevo, Omer Osmanović, poručio je da treba da pričamo našoj djeci o herojima koji su odbranili državu, da sutra kada odrastu nastave da stoje na istim mjestima i obilježavaju bitne datume i ličnosti koje mi danas obilježavamo.
“Mi treba da našoj djeci pokažemo ko su heroji. Kenan Kolašinac je moj heroj, on je 1992. godine izgledao kao veliki heroj i danas tako izgleda. A ova djeca ovdje su djeca koja će u budućnosti stajati na ovim mjestima i držati govore, koji će voljeti Bosnu i Hercegovinu, koji će voljeti svoju domovinu. Zato treba da ulažemo u našu djecu, da im pričamo o našim herojima. Želim da napomenem da ne smijemo zaboraviti velikog komandanta Ramiza Salčina, koji je u ovom periodu bio komandant sa najvećim činom na području Novog Grada. Takvi nam ljudi trebaju biti uzor. Mi puno pažnje posvećujemo našim herojima koji su ubijeni na putu odbrane Bosne i Hercegovine, međutim, ne smijemo zaboraviti ni žive heroje. Kenan Kolašinac je nosilac Zlatnog ljiljana, živi heroj i čovjek na koga se trebamo ugledati. Ovo što piše na ovom spomen-obilježju ovdje: ‘Zastani, sjeti se, ne zaboravi’ to treba da piše svuda. Mi se sjećamo heroja, a oni se sjećaju ratnih zločinaca”, zaključio je ministar Osmanović.
Cvijeće je položeno i na Centralnom spomen-obilježju kod zgrade Općine Novi Grad, spomen-obilježju borcima romske nacionalnosti, te na spomen-obilježju šehidima, poginulim borcima i civilnim žrtvama rata u spomen-parku MZ “Olimpijsko Selo”, kao i na spomen-obilježju pored fontane u Brčanskoj ulici, kao i na spomen – obilježju Nadiru Kafedžiću i njegovom saborcima.
Počast poginulim borcima i šehdima odale su delegacije Općine Novi Grad Sarajevo, vijećnici Općinskog vijeća Novi Grad, Vlade KS, predstavnici Udruženja 101. brigade, Koordinacija boračkih udruženja Novi Grad, učenici OŠ “Aneks”, saborci, prijatelji i građani.