Općinsko vijeće Novi Grad Sarajevo održalo je danas tematsku sjednicu o deponiji “Smiljevići”, koja je dugogodišnji problem općine Novi Grad Sarajevo. Tokom diskusije ukazano je na dugogodišnje probleme koje deponija uzrokuje stanovnicima okolnih naselja, kao i na to da od posljednje tematske sjednice, koja je održana u septembru 2019. godine, do danas, nije gotovo ništa urađeno na poboljšanju stanja na gradskoj deponiji.
Vijećnici su zahtijevali da se hitno pristupi iznalaženju druge lokacije za uspostavu dopnije, te da se postojeća zatvori i adekvatno konzervira, što je u interesu svih građana Kantona Sarajevo, a posebno građana koji žive u naseljima u blizini deponije.
Prisutnima se, između ostalih obratio stanovnik Mjesne zajednice “Zabrđe” Selmir Kasapović. On je kazao da deponija ugrožava zdravlje i život stanovika. “Ja sam kao građanin malo potresen kada se spomene ova deponija. Imam potrebu da se obratim. Ja sam čovjek čijem je djetetu dijagnosticiran kancer, direktno sa medicinskom dokumentacijom odavde i iz Turske da je uzrok oboljenja gradska deponija. To svi znaju ovdje. Stalno se sa ovim susrećemo, sa nedostatkom finansijskih sredstava, imamo za igrališta i skijališta, a za ovo nemamo”, rekao je vidno potresen Selmir Kasapović.
Općinski načelnik Semir Efendić istakao je da je deponija formiran davne 1962. godine kada skoro da nije postojala općina Novi Grad i da je to danas najveća deponija u Bosni i Hercegovini na kojoj se dnevno odlaže po 500 tona otpada i smještena je u najgušće naseljenoj općini u Bosni i Hercegovini, u općini Novi Grad, gdje ima najviše stanovnika.
„Jedan logičan dugogodišnji zahtjev iz Novog Grada i od strane stanovnika naših naselja koja gravitiraju deponiji, ali i ostalih nas iz administracije Općine je da se traži druga lokacija za ovako veliku deponiju, jer nije normalno i nije logično da ona bude u gusto naseljenom području, kada imamo dijelove Kantona Sarajevo, gdje u desetinama kilometara nema uopće stanovništva. Smatramo da treba tražiti drugu lokaciju za ovako veliku deponiju koja se nalazi na prostoru općine Novi Grad“, rekao je načelnik Efendić.
Naglasio je i drugi veliki problem, a to su mala finansijska sredstva koja se izdvajaju za rad deponije i njeno funkcionisanje. Godišnje je to ispod milion konvertibilnih maraka, iako je to veliki problem cijelog Kantona Sarajevo.
„Zamislite, kada samo jedan dan ne bismo imali odvoženje otpada, šta bi to značilo? Mi smo potrošili stotine miliona maraka na druge projekte, desetine miliona maraka već nekoliko godina ulaže se u Bjelašnicu, u ski staze, i kada imamo sezone skoro bez snijega itd. Jednostavno je pitanje prioriteta da li je važnije destine miliona maraka izdvajati za ski transport ili se to moglo pustiti privatnom sektoru kroz koncesije da se bavi turizmom, a rješavati goruće probleme stanovništva kao što su zagađenje zraka. Mi znamo da Sarajevo svakako ima zagađen zrak. Uz sve probleme koje imamo zbog geografske pozicije i vrste goriva koja se zimi koriste za zagrijavanje, još na to dolazi deponija kao zagađivač kojim se čak ne upravlja adekvatno. Nama je najznačajnije da se deponijom adekvatno upravlja, dok se ona tu nalazi i da se hitno krene u iznalaženje nove lokacije za deponiju u Sarajevu“, zaključio je načelnik Efendić.
Nakon rasprave o prijedlozima zaključaka dostavljenih od Komisije za praćenje realizacije i izradu programa aktivnosti na sanaciji i izgradnji (RCUO) Smiljevići i Zavoda za planiranje razvoja KS, vijeće je usvojilo sljedeće zaključke:
1. Da Ministarstvo kominalne privrede, infrastrukture, prostornog uređenja, građanje i zaštite okološa Kantona Sarajevo i KJKP „RAD“ d.o.o. Sarajevo hitno pokrenu postupke javnih nabavki, a za koje su već obezbijeđena finansijska sredstva u budžetu za 2024. godinu.
a.) U postojećem obuhvatu (RCUO) Smiljevići, a u skladu sa tehničkim rješenjima Glavnog projekta, pristupiti izgradnji i pripremi plohe za odlaganje komunalnog otpada na površini od 37.000 metara kvadratnih;
b.)Korekcija glavnog projekta za izgradnju cjevovoda za prikupljanje i prihvat procjednih voda sa centralnog dijela odlagališta u postojeći drenažni sistem kako bi se građevinski radovi koji su započeti mogli nastaviti (ugovor potpisan);
c.) Izrada glavnog projelta za otplinjavanje na odlagalištu deponije Smiljevići;
d.) Monitoring utjecaja na okolinu prema Okolinskoj dozvolili;
e.) Nabavka hemikalija za pogonski labaratorij na deponiji;
f.) Dopuna i korekcija sa novelacijom tehničkih rješenje Elaborata o izmjeni sistema automatskog upravljanja na postrojenju za tretman procjednih voda deponije Smiljevići i Elaborata o potrebnim mjerama i radovima na omogućavanju privremenog puštanja u funkciju postojećih objekata i opreme na postrojenju za tretman procjednih voda deponije Smiljevići (ROK ODMAH)
2. Da se izvrši prekrivanje plohe od 11 ha prema tehničkoj dokumentaciji u cilju smanjenja količine procjednih voda iz tijela deponije (rok u 2024.)
3. Da Zavod za javno zdravstvo KS, Ministarstvo zdravstva Kantona sarajevo u koordinaciji nsa KJKP „Rad“ d.o.o. Sarajevio i Ministarstvom komunalne privrede, infrastrukture, prostornog uređenja, građenja i zaštite okoliša KS, izrade plan monitoringa i započnu kontinuirani monitoring utjecaja rada RCUO Smiljevići na zdravlje ljudi i okoliš (Rok odmah)
4. Da se obezbijede potrebna finansijska sredstva za realizaciju svih mjera na RCUO Smiljevići definisanih u Planu aktivnosti Komisije za praćenje realizacije i izradu programa aktivnosti na sanaciji i izgradnji Regionalnog centra za upravljanje otpadom (RCUO) Smiljevići. Finansijska sredstva trebaju se obezbijediti iz budžeta općina u KS, kantomalnih, federalnih i državnih organa i institucija, kao i iz EU fondova. Da sw u zadatim rokovima provedu sve definirane mjere iz Plana (Rok u 2024. godini).
5. Da se omogući legalizacija objekata i tretiranje neopasnog građevinskog otpada, te isti stavi u funkciju. (rok 2024.godina)
6. Da se vrši kontinuirana edukacija stanovništva o značaju selektiranja i reciklaže otpada i da se na mjestima gdje su postavljena reciklažna dvorišta i zeleni otoci provodi kaznena politika od komunalne policije i komunalnih redara ukoliko građani vrše deponovanje izvan propisanih mjesta i kontejnera (ROK u 2024.)
7. Da se proširi sastav Komisije za praćenje realizacije i izradu Programa aktivnosti na sanaciji i izgradnji Regionalnog centra za upravljanje otpadom „Smiljevići“ na način da se uključe eksperti akademske zajednice prirodnih i tehničkih nauka,što će pružiti dodatnu perspektivu i dubinsko razumijevanje ekoloških aspekata pri sanaciji i izgradnji regionalnog centra za upravljanje otpadom. Predstavnici akademske zajednice, tj. naučnici, mogu pružiti analize o utjecaju na okoliš, održivost i inovativna rješenja za smanjenje negativnih ekoloških posljedica. Takav multidisciplinarni pristup osigurava holistički plan koji uzima u obzir tehničke, ekonomske i ekološke faktore (rok: 30 dana).
8. Da se hitno u skladu sa Elaboratom o geološkoj stabilnosti deponije (GEO AVAS iz 2027. godine) iznađe nova lokacija za odlaganje komunalmnog otpada,
9. Da se hitno uspostavi javno-privatno partnerstvo sa ciljem pravilnog tretiranja otpada,
10. Da se postrojenja na deponiji hitno stave u funkciju u skladu sa novim tehnologijama i da se otpad tretira na ekološki prihvatljiv način, te da smeće postane resurs.
Uz navedene, usvojeni su i sljedeći zaključci:
- Da se od Skupštije KS i Vlade KS zatraži prestanak širenja deponije Smiljevići (RCUO Smiljevići) uz prethodnu stručnu analizu i kontinuirano zasjedanje i praćenje rješavanja problema po ovom pitanju;
- Da se od KJKP „Rad“ traži da poveća količinu razdvojenog otpada, kao i količinu recikliranog otpada, te da u naredne dvije godine poveća stepen reciklaže do maksimalno mogućeg.
Sjednici su prisustvovali i predstavnici Federalnog ministarstva okoliša i turizma, Zavoda za planiranje razvoja Kantona Sarajevo, Ministarstva privrede Kantona Sarajevo, Ministarstva komunalne privredne, infrastructure, prostornog uređenja, građenja i zaštite okoliša KS, KJKP “Rad”, zastupnici, u Skupštini Kantona Sarajevo, predstavnik građana naselja Zabrđe, predstavnik savjeta MZ “Alipašin Most 1” i učenici Srednje elektrotehničke škole.
PRESS OPĆINE