U multimedijalnoj sali Općine Novi Grad Sarajevo sinoć je održana premijera dokumentarnog filma režisera, novinara i publiciste Avde Huseinovića „Kalinovik, više od zločina“. Film je nastao u produkciji Udruženja „Pravda“ povodom obilježavanja 31. godišnjice ratnih zločina nad Bošnjacima u Kalinoviku.
Dokumentarni film je priča o velikim zločinima srpskih snaga – pripadnika Vojske i MUP-a RS – na području općine Kalinovik 1992. Tokom agresije na Republiku Bosnu i Hercegovinu sa tog područja odvedene su i ubijene 122 osobe bošnjačke nacionalnosti. Do sada su pronađeni i identifikovani posmrtni ostaci 80 osoba, a još se traga za 42 osobe.
– Logor u Osnovnoj školi “Miladin Radojević” u Kalinoviku, logor Barutni magacin, prevoj Rogoj, Mehka brda, Tuzlakova štala u Ratinama i Tuneli u Miljevini su lokaliteti koji simboliziraju jedne od najtežih zločina na tlu Bosne i Hercegovine i po monstruoznosti se mogu nazvati, zločinima koji su više od zločina – navodi se u saopćenju Udruženja “Istina Kalinovik '92”.
Autor ovog dokumentarnog filma Avdo Huseinović istakao je da bi volio da nikada više ne bude zločina i genocida nad Bošnjacima i da nikada niko ne snima ovakve filmove.
,,U filmu kroz autentične video snimke, raspoloživu dokumentaciju i svjedočenja živih svjedoka, prezentujemo mnoštvo nepoznatih detalja i činjenica o dešavanjima na području Kalinovika. Film počinjemo sa ratnim generalom Ratkom Mladićem. Zanimljivo je to da čovjek koji je rođen u tom malom mjestu u podnožju Treskavice, kao glavnokomandujući svih srpskih jedinica tokom agresije na BiH 1992.-1995. godine, nije spasio ni jednog svog školskog druga, komšiju, prijatelja, poznanika. A u Kalinoviku su se svi ljudi dobro poznavali. Čak znamo da su članovi i njegove porodice spašavani u Drugom svjetskom ratu, da su ih Bošnjaci Kalinovika spašavali. Hitler, to najveće zlo u historiji čovječanstva, imao je slučajeva gdje je spašavao neke Jevreje, sa kojima je ranije službovao ili odrastao, a Mladić, nasuprot njemu, nije poštedio ni jednu jedinu osobu u svom rodnom gradu, istakao je Huseinović.
Pored autora prisutnima se obratio i Tajib Delalić, pomoćnik načelnika za boračka pitanja, rad, socijalna pitanja i zdravstvo koji je kazao kako je važno snimati ovakve filmove kako bi trajno ostala zapisana istina o golgoti i patnji koju je prošao Bošnjački narod tokom odbrambeno-oslobodilačkog rata u BiH 1992.-1995. godine.
,,Mi smo kratke pameti, isatako je Tajib Delalić. Brzo zaboravljamo ono što nam se dešavalo. Otuda trebaju da nas neki poput Avde Huseinovića podstiču da malo više pamtimo ono šta su nam radile dojučerašnje komšije’’, kazao je Delalić.
Prisutnima se obratio i Samir Vranović, predsjednik Udruženja „Istina-Kalinovik ‘92“ koji je istakao da ne smijemo zaboraviti ono šta nam se dešavalo, te da je na području općine Kalinovik tokom agresije na Republiku Bosnu i Hercegovinu prinudno zatočeno i ubijeno 122 osobe bošnjačke nacionalnosti. Do sada su pronađeni i identifikovani posmrtni ostaci 80 ubijenih, dok se za još 42 osobe za koje se zna da su ubijene, traga”, kazao je Vranović.
PRESS OPĆINE