Na platou Golog brda, na Žuči u prisustvu blizu tri hiljade ljudi, obilježen je 8. juni – Dan odbrane općine Novi Grad i 25 godišnjica bitke za brdo Žuč.
U znak sjećanja na herojski put kojim su hodili hrabri vitezovi Armije RBiH upriličen je prigodan kulturno – umjetnički program i zajednički iftar za postače.
Bitka na Žuči bila je jedna od ključnih za odbranu Sarajeva i BiH u proteklom ratu. Tog dana osujećena je namjera agresora da Sarajevo podijeli na dva dijela. Na ovaj dan 1992. godine u akciji jedinica Teritorijalne odbrane BiH iz tri sarajevske općine, Novi Grad, Novo Sarajevo i Vogošća, oslobođeno je brdo Orlić, te plato na Žuči. Nevjerovatan je uspjeh branilaca Armije Republike BiH na samom početku rata u BiH protiv mnogo naoružanijeg, spremnijeg i organizovanijeg neprijatelja.
Okupljenim građanima obratili su se načelnik Općine Novi Grad Semir Efendić, predsjedavajući Općinskog vijeća Novi Grad Rusmir Baljić, te Muharem Fišo, ministar za boračka pitanja Kantona Sarajevo.
Načelnik Efendić istakao je važnost bitke koja se vodila na brdu Žuč na današnji dan, te je naglasio kako je to bila jedna od prvih pobjeda Armije BiH uopće nad mnogo moćnijim neprijateljem. On je u svom obraćanju podsjetio na važnost sjećanja na odbranu i moralne temelje na kojima se može graditi budućnost.
„Ovaj plato je tada bio od velikog strateškog značaja, jer onaj ko je kontrolisao brdo Žuč kontrolisao je i cijeli grad. Baš ovdje se pokazalo da Armija BiH može da pobjeđuje neprijatelja koji je bio puno spremnniji za taj rat. Od te pobjede pa do kraja rata ovdje su se dešavale brojne bitke, u kojima je više od hiljadu boraca izgubilo život braneći Sarajevo i državu Bosnu i Hercegovinu“, kazao je načelnik Efendić, ističući da je upravo na ovom mjestu planirano da se gradi Memorijalni kompleks Žuč.
Predsjedavajući OV Rusmir Baljić kazao je da se na današnji dan slavi to što smo opstali, te iskazuje zahvalnost svima onima koji su za to zaslužni.
„Da se ne bi ponovio pakao kroz koji smo prošli moramo našu djecu naučiti da mir i sloboda nisu pali sa neba, već da su izboreni u krvi i strepnju za opstanak. Naša dužnost je da se sjećamo i čuvamo zaostavštinu naših prethondika koji ne mogu biti veći od ove slobode i mira“, kazao je Baljić.
Mnistar Fišo je u obraćanju prisutnima naglasio da se danas divimo uspjehu naših branioca, koji su na današnji dan 92. od Vidikovca, Hrasnog brda,Orlića i napokon ovdje na Golom brdu napravili podvig, kojim su zadivili cijeli svijet i učinili ono čemu se neprijatelj nije nadao.
„Krvlju heroja, koji su više voljeli Bosnu nego sebe natopljena je BiH. Generacije koje dolaze moraju da znaju da heroji Sarajeva prvi put u hiljadugodišnjoj historiji nisu dozvolili da neprijatelj uđe u ovaj grad. Zato ne smijemo i nećemo dozvoliti da se ikada ponovi, jer garant toga su naši šehidi, naši poginuli borci, koji su ostavili u amanet samo jednu poruku. Čuvati i sačuvati BiH“, poručio je Fišo.
O značaju bitaka vođenih na Žuči i sjajnim herojskim podvizima svojih saboraca govorio je dobitnik najvećeg ratnog priznanja “Zlatni ljiljan” Nedžad Bublin, komandant izviđačko-diverzantske čete u Drugoj viteškoj motorizovanoj brigadi.
Dodijeljena su i najveća općinska priznanja, pojedinačne i kolektivna Zlatna plaketa odbrane općine Novi Grad Sarajevo.
Pojedinačna Zlatna plaketa dodijeljena je posthumno Ramizu Salčinu, komandantu Općinskog štaba Teritorijalne odbrane Novi Grad, a uručena je članovima njegove porodice.
Također, pojedinačna plaketa je dodjeljena i Ismetu Hadžiću, ratnom komandantu Prve dobrinjske brigade, dok je kolektivna Zlatna plaketa predata u ruke Bublinu.
Obilježavanju Dana odbrane općine Novi Grad i bitke za brdo Žuč prisustvovao je veliki broj porodica šehida i poginulih boraca, demobiliziranih boraca, armijskih generala, građana, kao i predstavnika javnog i društvenog života.
PRES SLUŽBA OPĆINE