Obaviještavamo građane Općine Novi Grad Sarajevo da je od 09.10.2022. godine u primjeni Zakon o materijalnoj podršci porodicama sa djecom u Federaciji BH (Službene novine Federacije BH broj 52/22), kojim su utvrđeni uslovi i postupak ostvarivanja prava na dječiji dodatak, kao i da će od 01.11.2022. godine biti u primjeni Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o socijalnoj zaštiti, zaštiti civilnih žrtava rata i zaštiti porodice sa djecom (“Službene novine Kantona Sarajevo” broj 40/22), kojim su predviđene izvjesne izmjene u pogledu ostvarivanja prava na dodatak na djecu, u odnosu na ranija rješenja.
Upustvo za ostvarivanje prava na dječiji dodatak u skladu sa Zakonom o materijalnoj podršci porodicama sa djecom u Federaciji Bosne i Hercegovine
U skladu sa Zakonom o materijalnoj podršci porodicama sa djecom u Federaciji BH, pravo na dječiji dodatak ostvaruje osoba koja je državljanin Bosne i Hercegovine. Izuzetno, pravo na dječiji dodatak mogu ostvariti strani državljani kojima je aktom nadležnog organa odobren stalni boravak na teritoriji Federacije BiH.
Strani državljanin kao član porodičnog domaćinstva dužan je dokazati da isto pravo ne ostvaruje u zemlji porijekla.
- Pravo na dječiji dodatak ostvaruje dijete do navršene 18. godine života
- Pravo na dječji dodatak ostvaruje dijete sa težim ili teškim invaliditetom nastalim prije 18. godine života ili za vrijeme redovnog školovanja, od dana podnošenja zahtjeva, pa sve dok invaliditet postoji.
Pravo na dječji dodatak ostvaruje dijete ukoliko:
– ukupni mjesečni prihodi po članu zajedničkog domaćinstva ne prelaze 40% najniže plate u Federaciji, što trenutno iznosi 217,20 KM;
– nije smješten u hraniteljsku porodicu ili ustanovu socijalne zaštite u periodu dužem od 30 dana, a troškovi smještaja se djelimično ili u potpunosti obezbjeđuju iz budžetskih sredstava.
Visina dječjeg dodatka iznosi 19% najniže plate u Federaciji, odnosno 103,17 KM.
Pravo na dječji dodatak priznaje se od dana podnošenja zahtjeva i traje dok postoje uslovi za ostvarivanje prava, a najduže 12 mjeseci. Zakonski zastupnik djeteta dužan je obnoviti zahtjev za nastavak ostvarivanja prava na dječji dodatak u mjesecu isteka prava, ukoliko to ne učini, pravo prestaje.
Dokumentacija potrebna za ostvarivanje predmetnog prava utvrđena je Pravilnikom o potrebnoj dokumentaciji za ostvarivanje prava na dječiji dodatak (Službene novine FBH broj 69/22), kojim je utvrđen i obrazac zahtjeva Ministarstva za rad i socijalnu politiku, koji se obavezno popunjava za svako dijete posebno.
Upustvo za ostvarivanje prava u skladu Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o socijalnoj zaštiti, zaštiti civilnih žrtava rata i zaštiti porodice sa djecom
Nezavisno od prava na dječiji dodatak propisanog u Zakonu o materijalnoj podršci porodicama s djecom u Federaciji Bosne i Hercegovine (Službene novine Federacije BH broj 52/22), dijete, odnosno porodica koja ima prebivalište u Kantonu Sarajevo najmanje godinu dana prije podnošenja zahtjeva, ovim zakonom ostvaruju sljedeća prava:
– dodatak na djecu
– dječiji dodatak za vrijeme redovnog studiranja;
Pravo na dodatak na djecu bez obzira na prihode, pripada djetetu bez jednog ili oba roditelja, te porodici:
- u kojoj jedan od roditelja ili dijete ima utvrđen invaliditet od najmanje 90%,
- koja ima dijete ometeno u fizičkom ili psihičkom razvoju, što se dokazuje pravosnažnim rješenjem donijetim u skladu sa pravilnikom koji propisuje utvrđivanje preostale sposobnosti i razvrstavanju djece i omladine ometene u psiho-fizičkom razvoju,
- koja ima dijete oboljelo od karcinoma, šećerne bolesti, leukemije, TBC, celijakije, kronove bolesti, ulceroznog kolitisa, hepatitisa B i C, epilepsije ili dijete sa poremećajem autističnog spektra,
- čiji je jedan od roditelja korisnik stalne novčane pomoći.
Pravo na dodatak na djecu bez obzira na prihode, pripada porodici koja ima troje ili više djece.
Dodatak na djecu pripada djetetu do navršenih 18 godina.
Izuzetno, djeci koja su ometena u fizičkom ili psihičkom razvoju, dodatak na djecu pripada za vrijeme školovanja i osposobljavanja za život i rad, a najkasnije do navršenih 26 godina.
Pod uslovima za ostvarivanje prava na dječiji dodatak propisanim u Zakonu o materijalnoj podršci, djeca kojima nakon navršene 18. godine prestane pravo na dječiji dodatak, imaju pravo na dječiji dodatak za vrijeme redovnog studiranja ukoliko nastave redovno školovanje na nekoj od visokoškolskih ustanova na području BH, a najkasnije do navršenih 27 godina.
Pravo na dječiji dodatak za vrijeme redovnog studiranja ne može biti manji od iznosa dječijeg dodatka iz Zakona o materijalnoj podršci.
Dijete koje ostvari pravo na dječiji dodatak za vrijeme redovnog studiranja dužno je da u svakoj kalendarskoj godini u periodu od 01. septembra do 31. oktobra tekuće godine, nadležnoj općinskoj službi dostavi dokaze o ispunjavanju uvjeta za ostvarivanje prava na dječiji dodatak za vrijeme redovnog studiranja.
Ukoliko dijete ne dostavi dokaze u propisanom roku, pravo na dječiji dodatak za vrijeme redovnog studiranja prestaje sa 30. septembrom tekuće godine.
Obrasci zahtjeva su dostupni na zvaničnoj Web stranici Općine i Info punktu Općine, a mogu se preuzeti i na sljedećim linkovima:
Zahtjev za priznavanje prava na uvećani dodatak na djecu
Zahtjev za priznavanje prava na dječiji dodatak /FEDERALNI ZAKON/
Zahtjev za priznavanje prava na dječiji dodatak za vrijeme redovnog studiranja
PRESS OPĆINE