Tokom agresije na državu BiH veliki broj stanovnika naše domovine protjeran je sa svojih ognjišta, neki su utočište našli u državama širom svijeta, a neki su se vratili u prijeratna mjesta prebivališta, obnovili spaljene i porušene domove, gdje žive dostojanstveno od svog truda i rada.
Kako bi njihov život barem malo olakšala, Općina Novi Grad Sarajevo već godinama iz budžeta izdvaja značajna finansijska sredstva za pomoć održivom povratku građana u prijeratna mjesta prebivališta u vidu izdvajanja novčanih sredstava za infrastrukturne projekte, popravku puteva, kuća i zajedničkih objekata, nabavku udžbenika i školskog pribora za učenike, nabavku poljoprivrednih mašina, stoke i sl.
Za tu namjenu iz ovogodišnjeg je budžeta izdvojeno 157.000 KM, a tim sredstvima podržano je 45 projekata, od kojih se 22 odnose na fizička lica, a 23 na općine, udruženja, vjerske zajednice i crkve.
U Općini Novi Grad Sarajevo danas su ugovori potpisani sa 11 korisnika pomoći za finansiranje/sufinasiranje projekata u svrhu održivog povratka u 2022. godini, a koji se odnose na infrastrukturne projekte.
Po riječima Vahida Kanlića, predsjednika Udruženja za čuvanje tradicije i običaja sela Kostenik, Općine Novo Goražde, povratnici su u vrlo teškoj situaciji, zaboravljeni od mnogih.
,,Primjer ove Općine je nada za bolje sutra. Selo Kostenik je jedino multietničko selo, gdje žive Bošnjaci, Srbi i Albanci. Selo je tokom rata spaljeno, ali su se sva tri naroda vratila. Mi smo jedino selo iz kojeg petero djece svakodnevno odlazi u školu, te selo iz kojeg radnici i danas idu na posao kao što su nekada išli”, kazao je Kanlić.
Ističe kako je Udruženje najviše posvećeno rješavanju pitanja održivog povratka kroz različite projekte, te da su tretnutno u toku radovi na izgradnji puta u tom selu.
Asfaltiranje puta u Graboviku, kod Rudog
Šaćir Hrustemović, sekretar Udruženja ”Istočna Bosna” kazao je kako je u protekloj agresiji na Bosnu i Hercegovinu, Istočna Bosna bila skoro etnički očišćena, te da je potreban ogroman napor društvene zajednice da se te posljedice saniraju.
,,Mi smo aplicirali sa projektom rekonstrukcije putne komunikacije u Općini Rudo, tačnije Strgačina mjesto Grabovik. To je jedno povratničko naselje koje je imalo jako lošu putnu infrastrukturu i današnjim ugovorom smo obezbijedili 3.000 KM za izgradnju putne komunikacije. Mi smo prikupili sredstva iz drugih izvora također i nadamo se da ćemo na taj način olakšati povratnicima koji žive u tom povratničkom mjestu. Postoje neki elementi koji su neophodni za održivi povratak, a to je prije svega infrastruktura, električna energija, sigurnosni aspekt, obrazovni sistem i uslovi za upražnjavanje vjere i sl. Dakle, sve su to uslovi da bi povratak bio u pravom smislu održiv. Ako ne stvorimo minimum tih uslova, onda ne možemo očekivati da ljudi opstanu tamo, da žive i privređuju”, kazao je Hrustemović.
Tajib Delalić, pomoćnik načelnika za boračka pitanja, rad, socijalna pitanja i zdravstvo kazao je da Općina već godinama pomaže povratnicima u prijeratna mjesta stanovanja.
“U budžetu nemamo ogromna sredstva za ovu namjenu, ali smo jedina Općina koja je izrazila volju da pomognemo povratnike u prijeratna mjesta prebivališta. Svake godine izdvajamo sredstva za pomoć tim ljudima. Svaka općina bi mogla izdvojiti određena sredstva iz svog budžeta, jer bi to povratnicima zaista značilo za njihov život, a to bi predstavljalo veliki korak za cijelu društvenu zajednicu”, kazao je Delalić.
PRESS OPĆINE