Prigodnim programom i polaganjem kamena temeljca za izgradnju centralnog spomen – obilježja “Krila slobode”, danas je uz prisustvo oko 2.000 posjetilaca, na platou Golog Brda obilježen 8.juni – Dan pobjede na brdu Žuč i Dan odbrane općine Novi Grad, grada Sarajeva i Bosne i Hercegovine.
Načelnik Općine Novi Grad Semir Efendić poželio je dobrodošlicu prisutnima i prisjetio se svih onih koji su dali život za odbranu opkoljenog grada, ističući da je Armija Republike BiH, baš na Žuči izvojevala jednu od prvih pobjeda.
“Prošlo je 30 godina od 8. juna 92. godine kada je Armija RBiH izvojevala jednu od svojih prvih pobjeda upravo ovdje na brdu Žuč. Time je pokazano da ovaj grad, ova općina, ovaj narod i država, mogu da se brane, da pobjeđuju i da oslobađaju svoju teritoriju. Ono što je značajno je, da su tada prvi metri i kilometri oslobođeni upravo na lokalitetu gdje se sada nalazi Dom oslobodilaca ili ulazna kapija u Memorijalni kompleks Žuč. Među nama je i veliki broj učesnika tih bitaka i drago mi je da ih vidim danas ovdje na Žuči i veliki broj drugih koji su bili u gradu Sarajevu, u općini Novi Grad, a koji su odbranjeni zahvaljujući junaštvu naših boraca ovdje na brdu Žuč”, kazao je načelnik Općine Novi Grad Sarajevo Semir Efendić.
Istakao je da spomenik ne može nositi bolje ime od “Krila slobode” spomenika za čiju je izgradnju danas polažen kamen temeljac. Dodaoje da je danas Općina Novi Grad slobodna i da se može u punom smislu kazati da je na krilima slobode koju su izborili branioci općine Novi Grad na Žuči i drugim mjestima.
“Mi smo slobodna općina, država nažalost nije još u potpunosti, vjerujemo da će i ona biti jednog dana, ali dok je nas koji smo svjesni svega onoga što je bilo potrebno uraditi da bi se država odbranila, veća je šansa i prilika da se odbrani i da cijela država jednog dana bude na tim “krilima slobode”. Ovo je jedno od najviših uzvišenja u općini Novi Grad, poprište najvećih bitaka, najbolje mjesto za “krila slobode”, koja ćemo ovdje izgraditi i okupljati se svake godine. Upravo 8. juna se na brdu Žuč desila pobjeda koju trebamo pamtiti kao i pobjede na Vlašiću i sve druge pobjede Armije RBiH, koje trebaju biti opomena svima onima koji bilo kada pomosle da našu zemlju ponovo ugroze, neka znaju da u ovoj zemlji žive oni koji će ponovo pobijediti”, naglasio je načelnik Efendić.
Predsjedavajući Općinskog vijeća Mirza Selimbegović pozdravio je prisutne i zahvalio im se što su se danas na ovakav način odazvali obilježavanju 30. godišnjice odbrane na koju trebamo biti svi jednako ponosni.
,,Ponosni smo ne samo na to da smo se branili i odbranili, nego smo ponosni najviše na ono što su borci uradili, sačuvajući i oslobađajući domovinu Bosnu i Hercegovinu. Mi smo kao Općina i Općinsko vijeće, ustanovili nagrade i priznanja kako bi istakli neke od najzaslužnijih, iako je to nezahvalno i vjerujemo da nikada nećemo uspjeti da se zahvalimo i da posebno istaknemo sve koji su zaista dali ogroman doprinos u odbrani države. Ove godine smo pokušali da za ovaj jubilej proširimo broj plaketa i zahvalnica, kako bi obuhvatili što veći broj onih koji su dali neizmjeran doprinos. Ovih dana imamo jako puno obilježavanja na koja zajedno često dolazimo i sjećamo se onih koji su poginuli i koji su poslije rata ostali bez svojih života, kao i onih koji su još uvijek među nama. Posebna poruka onima koji su među nama, su riječi rahmetli predsjednika Alije Izetbegovića upućene borcima ”Biće puno nepravde, ali borite se za svoja prava” i vi se morate izboriti za svoja prava, a mi vam se stavljamo na raspolaganje da istrajete u tome”, kazao je Selimbegović.
Prisutnima se obratio i Omer Osmanović, ministar za boračka pitanja KS. On je kazao da se na mjestu na kojem se nalazimo odigrala najvažnija bitka za odbranu grada Sarajeva, mjestu gdje su u bitkama na ovom području živote položili obični ljudi, koji su postajali heroji odbrane.
,,Ne možemo a ne pomenuti tri heroja Općine Novi Grad, heroje našeg grada i heroje naše domovine o kojima smo pisali knjige. Mi smo danas ovdje uživajući slobodu koju su nam oni poklonili. Na ovom mjestu u julu 1992. godine poslata je poruka neprijatelju, od čega je zapravo napravljena naša domovina i od kakvih je ljudi satkana. I danas svjedočimo junaštvu naših branioca. Upravo je ovo mjesto iznjedrilo naša dva najveća sina domovine Envera Šehovića i Safeta Zajku, legendarne komadante sarajevskog ratišta, ne mogu zaobići ni Safeta Hadžića. Naša obaveza i dužnost jeste njegovanje tradicije i kulture sjećanja, a danas zajednički svjedočimo tome”, kazao je Osmanović.
Dodijeljena općinska priznanja
Na manifestaciji je zaslužnima u odbrambeno-oslobodilačkom ratu, dodijeljeno 30 zahvalnica, deset pojedinačnih i dvije kolektivne zlatne plakete, a još deset zlatnih plaketa uručeno je posthumno. Zahvalnice je uručio Hadžan Konjo, predsjednik Komisije za odlikovanja, dok su plakete odbrane općine Novi Grad uručili načelnik Semir Efendić i predsjedavajući Mirza Selimbegović.
Prisutnima se obratio Refik Šikalo, brat rahmetli komadanta Smaila Smaje Šikala koji je posthumno odlikovan „Zlatnom plaketom odbrane općine Novi Grad“. Kazao je kako su šehidi i borci ARBiH stupili u rat koji nisu željeli i koji im je nametnuo okrutni i krvoločni agresor, skupa sa komšijama koji su slijedili teroriste i zlikovce.
,,Jedna od prvih pobjeda u toku agresije na Bosnu i Hercegovinu slabo naorožanih boraca ARBiH nad bolje naoružanim i organizovanim agresorom JNA i četnicima, desila se upravo na ovom lokalitetu 8. juna 1992. godine. Borci Velešića, Pofalića, Buča Potoka, Boljakovog Potoka, Briješća i Sokolja krenuli su u akciju kako bi otjerali četnike i zvjeri iza svojih kuća i naselja. Četnici su doživjeli težak vojnički poraz kojem se ni u snu nisu nadali. Poneseni tom pobjedom, naši borci su nastavili sa pobjedama. Od devet heroja ARBiH dva komadanata ovih jedinica sa Zuči su narodni heroji, to su slavni komadanti Safet Zajko i Enver Šehović. Mnogo je boraca živih, a i onih koji su ubijeni u bitkama za odbranu grada, koji su svojom hrabrošću i borbom zaslužili da ih nazovemo herojima”, kazao je Šikalo.
Enes Huseinović, dobitnik “Zlatne plakete odbrane Općine Novi Grad Sarajevo” zahvalio se u ime živih pripadnika ARBiH, koji su nagrađeni najvećim općinskim priznanjem.
,,Općina Novi Grad Sarajevo je kao rijetko koja jedinica lokalne samouprave, ona koja na ovaj način baštini i njeguje tradiciju odbrambeno-oslobodilačkog rata 1992-1995. godina, organizirajući ovakva okupljanja, obilježavanja značajnih datuma, događaja i ličnosti iz tog perioda, izgradnjom spomen-obilježja i na svaki drugi način lider je u baštimljenju tradicije odbrambeno-oslobodilačkog rata. Nadam se da ćemo vrlo brzo ovo obilježavanje, kroz nekoliko godina, obavljati pored spomenika, a nakon toga u okviru izgrađenog kompletnog kompleksa Memorijala”, kazao je Huseinović.
Nakon polaganja kamena-temeljca za izgradnju spomenika “Krila slobode” kojeg su položili načelnik Efendić, predsjedavajući Selimbegović i ministar Osmanović, prof.dr. Emir Salihović, autor najboljeg idejnog rješenja, predstavio je prisutnima projekat Memorijalnog kompleksa Žuč u okviru kojeg je i spomenik “Krila slobode”.
PRESS OPĆINE