U kino sali Općine Novi Grad Sarajevo sinoć je premijerno prikazana još jedan potresan dokumentarni film autora Avde Huseinovića, uz podršku Općine Novi Grad Sarajevo, na 30. godišnjicu zločina nad stanovništvom Ahatovića, Dobroševića i Bojnika.
Dokumentarni film “Tajna autobusa smrti” je svjedočenje o zločinima počinjenima nad Bošnjacima Ahatovića, Dobroševića i Bojnika, koji su se dogodili u junu 1992. godine, kada je agresor u mjestu Sokolina u Ilijašu ubio 48 Bošnjaka iz ovih novogradskih naselja.
Premijera filma organizirana je povodom 30. godišnjice od početka opsade Sarajeva i agresije na BiH, a autor Avdo Huseinović ističe da je “Tajna autobusa smrti” priča o velikom nekažnjenom zločinu nad Bošnjacima Ahatovića, Dobroševića i Bojnika. U “autobusu smrti” 14. juna 1992. godine svirepo je ubijeno 48 civila zarobljenika, 8 ih je preživjelo od kojih su 6 i danas živi. U autobusu je između ostalih ubijen i fudbaler Željezničara Edin Bešić i njegov otac. Priča o tome kako je nastala prva vhs kaseta sa snimcima stravičnog zločina i kako je završila na ekranima CNN-a, za svega nekoliko dana kao jedan od prvih dokumenata o masovnim zločinima nad civilnim stanovništvom Bosne i Hercegovine.
Ranije je Huseinović kao novinar pisao o tom tragičnom događaju, no tek kada je snimao izjave za film, došao je do šokantnih podataka, te smatra priču ovoga filma jednom od najšokantnijih.
“Priča je o velikom nekažnjenom zločinu koji je svoj epilog imao baš 14. juna 1992. godine u mjestu Sokolina kod Srednjeg kada je 48 Bošnjaka iz Ahatovića ubijeno u autobusu sarajevskog GRAS-a mada su brojni zločini počinjeni i prije tog 14. juna u periodu od 2. juna do 14. juna u prvom logoru na području sarajevske općine Novi Grad u Rajlovcu, a onda i brojna ubistva u i oko Ahatovića, posebno na lokalitetu Ranovača kada je slomljen otpor branilaca Ahatovića”, istakao je Huseinović.
Na tom lokalitetu nalazile su se i osobe koje su ranije preživjele logor smrti “Vuk Karadžić” u Bratuncu, koji su razmijenjeni u Visokom pa su u pokušaju da dođu u Sarajevo, ponovno postali žrtve.
“Među ljudima koji su ubijeni su i osobe sa područja općine Ilijaš, iz sela Bijača. Ovo je priča o velikom zločinu na jednom malom prostoru”, kazao je Huseinović.
Smatra da je veoma važno poručiti Tužilaštvu BiH da se radi o nekažnjenom zločinu, a da se sve zna jer neki od zločinaca žive na prostoru manjeg bh. entiteta, samo nekoliko kilometara od mjesta gdje je film premijerno prikazan.
“Tužilaštvo zna izvršioce ovog zločina. Historijske činjenice su nešto što treba obnavljati, kako bi ostalo svjedočanstvo. Ako nešto nije ispričano, za 50 godina negatori će tvrditi da se nije ni desilo”, istakao je Huseinović.
Naglasio je da su se već pred Haškim tribunalom mogla čuti lažna svjedočenja o tome da su zločine u Ahatovićima počinili branioci BiH.
Huseinović zaključuje da u budućnosti treba djelovati preventivno, “jer naivni ljudi nespremni dočekaju period kada školski drugovi i komšije čine zločine nad njima”.
Premijeri filma prisustvovao je veliki broj članova porodica i rodbine ubijenih I preživjelih mještana Ahatovića, Dobroševića I Bojnika, porodica šehida I poginulih boraca Novog Grada, predstavnika Općine Novi Grad Sarajevo, Općinskog vijeća, Kantonalnog ministrstva za pitanja boraca, boračkih udruženja I drugih gostiju.
Skupu su se obratili načelnik Općine Novi Grad Sarajevo Semir Efendić, minister za boračka pitanja KS Omer Osmanović, Elvir Jahić, jedan od preživjelih stanovnika Ahatovića, Tajib Delalić, pomoćnik općinskog načelnika za boračka pitanja, rad, socijalna pitanja i zdravstvo i autor filma Avdo Huseinović.
PRESS OPĆINE