U četvrtak, 17. septembra 2015. godine, u sali Općinskog vijeća Općine Novi Grad Sarajevo, u 13 sati sati, održat će se javna tribina pod naslovom “ 826 godina Povelje bana Kulina“.
Povod za organiziranje tribine je 826. godišnjica Povelje bana Kulina, koja je napisana 29. septembra 1189. godine na Bilinom Polju u Zenici. Gosti uvodničari na javnoj tribini bit će prof. dr. Enver Imamović i prof. dr. Dževad Jahić koji je i član Bošnjačke akademije nauka i umjetnosti. Uvodničari će govoriti o historjiskom, lingvističkom državno-pravnom i diplomatskom značaju Povelje bana Kulina, kao i drugim aspektima koje Povelju čine jednim od najznačajnijih dokumenata u historiji Bosne.
Za profesor Imamovića, bosanskohercegovačkog arheologa i historičara veoma važno je reći da je autor brojnih naučnih i stručnih radova, te učesnik arheoloških ekspedicija u Tibetu, Nepalu, Indiji, Tajlandu, Andama, Galapagosu i u području Amazona, koji je u ratnim godinama 1992-95. godine bio direktor Zemaljskog muzeja, a od 1995. godine je predsjednik Nacionalnog komiteta Međunarodnog muzejskog vijeća (ICOM) za BiH. Profesor Imamović je 2008. godine uradio i porodično stablo bosanske kraljevske porodice Kotromanić. Na taj način je napravio slikoviti prikaz historije srednjovjekovne Bosne, što ujedno predstavlja i najbolji odgovor svima koji nastoje negirati hiljadugodišnju bosansku državnost.
Područja naučnog zanimanja prof. dr. Dževada Jahića su dijalektologija, historija jezika i sociolingvistika, iz kojih je objavio veći broj radova u naučnim časopisima (Južnoslovenski filolog, Zbornik za filologiju i lingvistiku, Slavjanskoje slavjanovedenije, Pregled, Sveske Instituta za proučavanje nacionalnih odnosa). Između brojnih naučnih i stručnih radova koje je objavio profesor Jahić značajno je napomenuti da je autor Rječnika bosanskog jezika. Pojavom ovog rječnika započinje epoha naučnog i odgovornog odnosa prema onome što nazivamo bosanskim jezikom, koji je i historijski i u savremenom kontekstu bio i ostao prepoznatljiva jezička datost u našoj historiji koja ima svoja prava po logici istine, a ne nasilja i politike. Rječnik je nastao kao rezultat desetogodišnjeg rada autora, izuzetnog poznavaoca našeg jezika, koji će u svakom slučaju poslužiti kao uporište cjelokupnog savremenog kulturnog razvoja Bosne i Hercegovine.
Na tribini su svi dobro došli, a oni koji ne budu u prilici da prisustvuju, snimak sa jedanaeste javne tribine “826 godina Povelje bana Kulina“ moći će pogledati, u petak 18. septembra, u 21 sat, na programu RTV Vogošća.
PRES SLUŽBA OPĆINE