Javna tribina pod nazivom “Pravne i političke posljedice presuda Radovanu Karadžiću i Vojislavu Šešelju – revizija tužbe za genocid da ili ne!?“, održana je jučer u Općini Novi Grad Sarajevo. Uvodničar na tribini bio je uvaženi profesor i pravni ekspert prof. dr. Kasim Trnka.
Tribina je organizirana u povodu prvostepenih presuda koje su u haškom tribunalu izrečene bivšem predsjedniku SDS i lideru bosanskih Srba Radovanu Karadžiću te, predsjedniku Srpske radikalne stranke vojvodi Vojislavu Šešelju, a zbog različitih interpretacija pomenutih presuda, koje su izazvale niz kontraverznih zaključaka.
Prof. dr. Kasim Trnka je interpretirao najbitnije detalje iz presuda i ukazao na pravne i političke konsekvence koje ove presude mogu izazvati u BiH, ali i šire u regionu. Konstatovao je da se iz presuda jasno može zaključiti da rat u BiH nije bio splet slučajnih okolnosti koje su se događale u SFRJ početkom devedesetih godina prošlog vijeka, već su to bili planski smišljeni i dobro organizirani događaji, koji su kulminirali ratom, koji je smišljen u jednom centru i kojim se koordiniralo iz tog centra. Svoj pravi karakter rat je pokazao u BiH od 1992 – 1995. godine, a konačni epolog tog rata je, plansko i sistematsko raseljavanje, deportacije, etničko čišćenje i genocid nesrspskog stanovništva, a posebno Bošnjaka muslimana sa teritorija koje su Srbi obilježili i definisali kao srpske teritorije u BiH.
Prema mišljenju prof. dr. Kasima Trnke prvostepene presude Radovanu Karadžiću i Vojislavu Šešelju su nove činjenice neophodne za reviziju tužbe za genocid pred Međunarodnim sudom pravde u Hagu i sasvim dovoljan osnov za pokretanje revizije tužbe za genocid protiv Srbije.
Isto tako profesor Trnka smatra, da su stečeni uslovi za pokretanje pravnih mehanizama za ustavnu reformu BiH, koja bi podrazumjevala unutrašnje uređenje BiH bez entiteta, a samim tim i ukidanje Republike Srpske, koja je kao što se iz presude Radovanu Karadžiću može vidjeti, nastala kao rezultat organiziranog zločina, etničkog čišćenja i genocida.
Profesor Kasim Trnka također smatra da su presude Radovanu Karadžiću i Vojislavu Šešelju, konkretne činjenice i pravni osnov za pokretanje pravnih mehanizama koje mogu poslužiti i za reviziju Dejtonskog mirovnog sporazuma, a koja bi podrazumjevala unutrašnje uređenje BiH bez entiteta.
To se posebno odnosi na entitet Republiku Srpsku, koji u svom imenu sadrži ekskluzivitet samo jednog naroda, bez obzira što su u BiH konstitutivni na cijeloj njenoj teritoriji Bošnjaci, Srbi i Hrvati.
Zajednički zaključak učesnika javne tribune je da je presudama Radovanu Karadžiću i Vojislavu Šešelju riješena ključna dilema u pogledu mogućeg zahtjeva za reviziju tužbe za genocid BiH protiv Srbije. Ove presude su nove činjenice koje BiH nije imala mogućnost prije dostaviti u svoj tužbeni zahtjev.
Profesor Trnka također kaže, da za pokretanje zahtjeva za reviziju tužbe za genocid nije potrebna nova saglasnost Predsjedništva BiH, jer revizija tužbe nije novi predmet, već je to nastavak postojećeg predmeta pred Međunarodnim sudom pravde u Hagu.